Už tři sta krát museli v letošním roce poběžovičtí policisté řešit útěky klientů hostouňského výchovného ústavu.

„Ve většině případů se chovance podaří vypátrat. Někteří se vrátí sami," řekla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.
„Je to problém, ale nedá se s tím nic dělat. To by se nejdříve musela změnit legislativa. Žádné zákonné prostředky, jak útěkům zabránit, totiž nemáme," vysvětlil ředitel zařízení Jan Vojta. „Ty děti musejí mít volné vycházky, chodit na vzduch, navštěvovat rodiče. Nemůžeme je držet někde zamčené, ani v budově. A tomu, aby utekli při volné vycházce nebo z nějaké venku pořádané akce, prostě zabránit nelze. Jsme školské zařízení, ne basa," dodal.

„Lhal bych, kdybych tvrdil, že útěky těchto problémových dětí nevzbuzují v našich občanech určité obavy," řekl starosta Hostouně Miroslav Rauch. „Jsou zde děti i za trest a hlavně moc dobře vědí, že jsou beztrestné. Toto zařízení by mělo mít odpovídající zabezpečení, a to takové, aby klienti ústavu nemohli tak snadno utíkat. Je to ale velmi složitá otázka."

Útěky někdy provází i násilné chování. Jednou z posledních událostí je případ sedmnáctileté chovanky, která minulý týden po svém útěku napadla kovovou židlí policistu přímo na služebně v Poběžovicích. Dívka policistovi způsobila pohmožděniny hlavy a lokte.

Stejná dívka napadla v září při pohovoru i sociální pracovnici.

„Nejdřív ji urážela, pak se na ni vrhla, porazila ji na zem, držela ji za vlasy a bila ji pěstí. 59letá žena vyvázla bez zranění, ale z chování dívky byla otřesena," řekla Brožová.

K dalšímu incidentu například i došlo vloni v červenci, kdy tři čtrnáctiletí chovanci napadli svoji vychovatelku. Chtěli ji okrást a čin si předem promysleli.

„Chtěli mikinou zakrýt oči vychovatelce s úmyslem sebrat její mobil, klíče a finanční hotovost. To se jim ale nepodařilo, a tak svého jednání zanechali. Ke zranění vychovatelky nedošlo," popsala tehdy policejní mluvčí.