Součástí silničního obchvatu Staňkova jsou i dva právě budované mosty, které budou stát nad silnicemi na Puclice a na Čečovice. Jejich stavba se však potýkala s jedním zádrhelem.

Problém se objevil u obou mostů při budování mezilehlých betonových pilířů a dvou opěr.

„Pilíře byly postaveny přesně podle projektové dokumentace, ale když se zkoumala betonová směs, ukázalo se, že nesplňovala předepsanou odolnost proti chloridům (např. posypovým solím)," uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic Plzeň Zdeněk Kuťák.

Problém měl dvě řešení – provést sanaci pilířů, nebo je zbourat.

„Nechtěli jsme provádět sanaci na zbrusu nové mostní stavbě, která ještě ani není dokončena, takže se rozhodlo tu část vybourat a udělat znovu," řekl Kuťák. „Výrobce směsi i zhotovitel to uznali. Je to věc, která se může stát a nemá nic společného s nekvalitou zhotovitele. Došlo prostě pouze k tomu, že v jedné várce betonu nebyla vlivem příměsi dodržena požadovaná kvalita," dodal s tím, že do betonárky byla následně vyslána odborná inspekce, která by v případně nutnosti mohla i ukončit spolupráci s dodavatelem.

„Nic takového jsme však udělat nemuseli," zakončil Kuťák s tím, že vybourání pilířů harmonogram prací nijak nezdrželo. První řidiči by se po nových mostech a celém obchvatu měli projet už někdy koncem letošního roku.

Obchvat Staňkova:

● Délka necelé 3 km
● Dva mosty
● Cena 165 milionů korun
● Zhotovitel Bögl a Krýsl
● Uvedení do provozu koncem roku 2016, další dodatečné práce a předání stavby 2017