Příští týden děti usednou do školních lavic, řada z nich přitom zcela poprvé. Prvňáčci jsou na první školní den jistě natěšení, rodiče by ale měli věnovat pozornost tomu, zda má jejich potomek připraveno vše potřebné.

Výběr správné školní aktovky přitom patří mezi věci, které by se neměly podceňovat. Podle lékařů totiž příliš těžká nebo nevhodná taška může vést k větší únavě a také k poruchám držení těla a k pokřivení páteře. Šetřit se tedy nevyplatí. Kvalitní aktovka dnes stojí přes dva tisíce korun, málokdy ji seženete za méně než 1300 korun.

Školáci by měli na zádech nosit vždy co nejméně. Dětští lékaři doporučují nosit takovou aktovku, která po naplnění váží nejvýše 10 až 15 patnáct hmotnosti dítěte. Dle norem by samotná taška neměla být těžší než 1200 gramů.

Správná aktovka by měla mít pevná záda, širší, polstrované ramenní popruhy, které lze nastavit. Při nošení by se popruhy neměly dotýkat krku. Aktovka by neměla být o moc širší než ramena dítěte. Výška by měla odpovídat velikosti zad dítěte tak, aby se její dolní část opírala o záda v místě bederní páteře.

Nejdůležitější je, aby aktovka byla správně anatomicky tvarovaná a co nejlépe kopírovala záda dítěte. Nepohodlná aktovka nebo špatně nastavená délka popruhů může nutit dítě do nepřirozených poloh, což vede k nesprávnému vývoji a k bolestem zad v dospělosti.

Nutné je pak samozřejmě dbát na to, aby dítě nosilo aktovku na obou ramenech.

Zároveň je více než vhodné, aby taška měla dostatek reflexních prvků, které výrazně zvyšují viditelnost školáka ve tmě, dešti nebo mlze.

Samozřejmým standardem každé moderní brašny pak je rozdělený vnitřek, vnější kapsy a přihrádky a pevné dno.

Je nevhodné zatěžovat aktovku zbytečnostmi jako jsou například hračky nebo příliš vysoké, několikapatrové penály. Rodiče by proto v ideálním případě měli každý den kontrolovat aktovku za přítomnosti svého potomka a společně školní potřeby a pomůcky ukládat do tašky.