Šlo o dvacet studentů ze Španělska, Číny, Peru, Mexika a Německa, kteří putovali a poznávali Svatojakubskou cestu. Svatojakubská cesta stále více a více proniká do celého světa a zájem o ni se neustále zvyšuje.

Městys Eschlkam a Katolické vzdělávací centrum pro dospělé v Chamu byly partnery mezinárodního workshopu „The Way of St. James: European Identity and Global Appeal“.

V prvních třech dnech studenti absolvovali na regensburgské univerzitě nespočet přednášek pod vedením mezinárodních expertů na téma svatý Jakub a Svatojakubská cesta. Poté došlo i na aktivní poznávání této poutní cesty z Čech do Regensburgu.

Start byl v kostele svatého Jakuba ve Staňkově a dále pak skupina pokračovala přes Tanaberk a Všeruby do Eschlkamu.
Na Tanaberku a ve Všerubech mezinárodní skupinu poutníků přivítal starosta městyse Všeruby Václav Bernard. Svatojakubský kámen, který se nachází před kostelem svatého Archanděla Michaela ve Všerubech a který byl před nedávnem požehnán plzeňským biskupem Tomášem Holubem, se během krátké doby stal symbolem mnohých setkání. Lidé přicházejí do Všerub a jen tak se u tohoto krásného kamene fotografují.

Měl jsem o návštěvě pouze kusé informace a o to víc jsem byl fascinován tím, o jak mladé lidi šlo. Další překvapení se dostavilo záhy, a to, když se na mě po úvodních slovech spustila lavina dotazů ze strany studentů a profesorů, které se týkaly nejen Svatojakubské cesty, ale i kostela svaté Anny a kostela svatého Archanděla Michaela.

Na Tanaberku jsme společně strávili příjemné dvě hodiny a z plánované půlhodinové návštěvy Všerub byly hodiny tři.
V rámci návštěvy Všerub si skupina prohlédla i dvě stálé expozice z historie Všerub týkající se pádu železné opony a konce 2. světové války. Došlo i na drobné občerstvení a drobné dárečky.

Poté se již skupina v doprovodu Josefa Altmanna z Eschlkamu a Michaela Neubergera z Chamu vydala přes hranice po východobavorské trase Svatojakubské cesty do Eschlkamu. Pedro Álvarez Olañeta, vedoucí mezinárodní skupiny poutníků a přednášející na univerzitě v Regensburgu, po celou dobu překládal do španělštiny.

V odpoledních hodinách jsme se opět všichni sešli v Eschlkamu, kde jsme v příjemném prostředí restaurace „U pošty“ pokračovali ve velmi pestré konverzaci. V tu chvíli neexistovaly ani hranice ani kontinenty a my jsme si všichni uvědomili celosvětový význam Svatojakubské cesty.

Václav Bernard, starosta městyse Všeruby

Pouť na Lískové.
FOTO: Pouť na Lískové se konala na místě zbořené kaple