VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Všeruby mají ve znaku medvěda už 446 let

Všeruby - Znak na listině Všerubští zachránili z hořící radnice, jen aby ho vhodili do rybníka.

2.5.2016
SDÍLEJ:

Znak Všerub.Foto: archiv

V dnešním díle našeho seriálu o znacích měst a obcí se podíváme na medvěda, kterého má ve znaku Městys Všeruby. Tento symbol přitom není pro obec žádnou novotou.

Císař Maxmilián II. povýšil Všeruby na městečko v roce 1570 a už tehdy česky psané privilegium obsahovalo kresbu městského znaku – na zlatém štítu byl namalován medvěd přirozené (hnědé) barvy, stojící na zadních nohách a hledící na pravou stranu.

Tento znak potom všerubská obec po staletí užívala. Později byl znak nesprávně doplňován zeleným trávníkem, na kterém medvěd stojí, jindy měnili malíři barvu štítu na stříbrnou. Tyto formy znaku jsou však heraldicky nesprávné.

Originál Maxmiliánova privilegia vlastnili Všerubští až do roku 1945, kdy se ztratil. Jeho text je znám ze dvou opisů, pořízených v letech 1683 a 1766 a uložených v pražském Státním ústředním archivu.

V roce 1852 navíc došlo k poškození starého privilegia, když hořela všerubská radnice. Železnou truhlu s listinami se sice podařilo z hořícího objektu vynést, ale protože byla rozžhavená, vhodili ji Všerubští do rybníka, aby ji ochladili. Malba znaku byla ve vodě pochopitelně smyta.

Později na privilegiu nějaký malíř samouk znak neuměle opravil, ale neznal zásady heraldiky a medvěda otočil na opačnou stranu.

Medvěd ve všerubském znaku měl zřejmě symbolizovat okolí nově vysazeného městečka, které zaujímaly rozsáhlé lesy.

Víte, komu patří?

Uhodnete, které obci patří tento znak? Otázka by neměla být těžká, samotné kolo odkazuje k názvu obce. Odpověď se jako vždy dozvíte v sobotním vydání.

Víte, komu patří?

Autor: Stanislav Šebek

2.5.2016
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
2

Narodili se

Bramboriáda v MŠ Koloveč.
13

Kolovečtí Motýlci si užili Bramboriádu

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Japonská televize natáčela v Poběžovicích

Poběžovice - Japonská televize NHK natáčela v areálu poběžovického zámku reportáž o místě, které má výraznou japonskou stopu díky hraběnce Mitsuko Coudenhove-Calerghi, která zde žila začátkem 20. století.

Mladé voliče v rozhodování ovlivnil hlavně internet

Domažlice, Holýšov – Mezi voliči ve volebních místnostech byli i mladí lidé, kteří se stali prvovoliči.

Domažličtí strážníci budou jezdit Octavií na stlačený zemní plyn

Domažlice – Nové služební vozidlo Škoda Octavia slouží od středy domažlickým strážníkům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení