Co všechno se za vašeho působení podařilo v obci udělat?
Trhlík: Po volbách v roce 2007 se dokončovala obytná zóna, kde jsme dodělali kanalizaci, část úplně nové místní komunikace či veřejné osvětlení. Teď je tam už postaveno pět nových domků. Rekonstruovali jsme také obecní úřad. Ten byl téměř úplná ruina a rozhodovali jsme se, jestli ho opravit, nebo raději zbourat. Nakonec jsme ho ale opravili – rozpadající se střechu, nová okna, dveře, fasádu a podobně. To nás vyšlo na přibližně tři sta tisíc. Dál jsme opravili například asi půl kilometru jedné cesty v obci, která byla opravdu v nepřípustném stavu.

Co máte teď rozdělaného?
Trhlík: Teď pracujeme především na budově bývalé školy a školky. Udělali jsme v ní pěkný, zcela nový sál včetně vybavení, který je průchozí do druhé rekonstruované místnosti, kde je taková naše vlastní malá hospoda. Obě místnosti se mohou využívat na společenské a kulturní akce, pro schůze hasičů nebo myslivců. Budova školy ještě potřebuje novou fasádu.

Kdy přestala školka fungovat?
Anderle: Někdy po revoluci. Školka sloužila pro místní děti a hlavně pro děti zaměstnanců Liazu Holýšov.  Místní předškoláci teď docházejí do Kvíčovic.

Co máte na letošní rok v plánu?
Trhlík: Letos plánujeme při vjezdu směrem od Holýšova u příkopu zatrubnit kanalizaci a udělat kolem 140 metrů nového chodníku, na což jsme dostali dotaci 200 tisíc. Děláme také nový územní plán.

Plánujete připravit nějaké další parcely pro zájemce o bydlení?
Trhlík: Určitě, chtěli bychom jich připravit kolem deseti, budeme muset ale nejdříve skoupit pozemky.

Mají lidé o bydlení ve Všekarech zájem?
Anderle: Za posledních pět let u nás přibylo nějakých třicet obyvatel. Před pětadvaceti lety tu moc obyvatel nebylo, skoro to vypadalo, že to sem přijede srovnat buldozer, ale teď  Všekary  docela omládly.
Trhlík: V roce asi 2006 nás bylo 89, teď je nás 117, což není špatné.

Co zajímavého v obci a okolí najdeme?
Trhlík: Ve vsi máme kapličku, kousek za obcí stojí kostel sv. Barbory, který patří občanskému sdružení. Nedaleko je kopec Boušov, ze kterého je moc pěkný výhled na Čerchov i na Šumavu. Myslím, že by tam někdy v budoucnu mohla stát i nějaká rozhledna, místo je to vhodné.

Jaké spolky fungují ve Všekarech?
Trhlík: Máme mladé hasiče, rybáře i myslivce. Jsou to aktivní spolky. Například rybářů je kolem dvaceti a nedávno zrovna pořádali rybářské závody k 40. výročí rybaření ve Všekarech.
Anderle: Nás myslivců je v současné době osm. Máme 630 hektarů pozemků, pravidelně pořádáme dva myslivecké hony na škodnou a černou zvěř a také Zahradní slavnost s občerstvením pro vlastníky pozemků a všekarské občany.

Co se ve Všekarech v průběhu roku děje?
Trhlík: Letní Zahradní slavnost je hodně oblíbená, velkou událostí je také hasičský memoriál Radka Gilla, Josefa Trhlíka a Josefa Steinbacha, na který vloni přijelo 23 družstev. A musím ocenit, kolik místních přišlo na pouť a hlavně v únoru na náš první hasičský bál po zhruba 35 letech. Přišlo skoro 140 lidí.
Anderle: Mysleli jsme, že se lidé do nového sálu ani nevejdou, tak jsme udělali na bál předprodej a za hodinu bylo vyprodáno.
Trhlík: Dále je to například zmíněný myslivecký hon, masopustní průvod, velikonoční pouťová zábava, rybářské závody, nohejbalový turnaj, dětský den,  country bál,  mikulášská nadílka nebo rozsvícení vánočního stromu.

Je ve Všekarech nějaký nešvar, který vás trápí?
Trhlík: Takovým strašákem je podle mě kravín, který zemědělské družstvo prakticky opustilo a nestará se o něj. Už několikrát vyhořel a je to prostě zchátralá ruina. Navíc u sv. Barbory lidé neustále odhazují spoustu odpadků, kanystry s olejem a podobně. Takže tam nyní, kromě informační tabule o zajímavostech tohoto místa, plánujeme udělat i uzamykatelnou závoru, abychom tomu zamezili.

A je něco, co vás naopak těší?
Trhlík: Dělá mi radost, že se přeci jen ještě najde dost lidí, které naše obec zajímá a kteří nemají zájem jenom o to, co je za plotem u jejich baráku.

Historie obce

Ves Všekary se rozkládá v údolí na úpatí vrchu Boušova 5 km západně od Holýšova. První písemná zmínka o obci je podle falza zakládací listiny kladrubského kláštera datována do r. 1115. V tomto soupisu klášterního majetku se hovoří o „ecclesia in villa Wsecar" – kostelu ve vsi Všekarech, jehož 12 strážců od toho roku patřilo klášteru. Podle terénního průzkumu v r. 1975 a rozborem starých map se podařilo určit, že tento kostel stával snad v lukách za zahradou všekarské hospody a vznikl již v průběhu 11. stol. Do 12. stol. jsou datovány i zde nalezené zlomky keramiky. Ves sama vznikala nejspíše v několika etapách. Zjevně založená byla severní část okolo čtvercové návsi s šestibokou kaplí v jejím středu. Půvabná je dřevěná chalupa čp. 30 na břehu horního rybníčka. Komplex budov mezi oběma rybníky, který je v přibližně dnešním půdorysu zanesen již v mapě stabilního katastru z r. 1838, nevylučuje, že zde stál vodou opevněný dvorec. Uprostřed nepravidelné jižní návsi nedaleko mohutného starého topolu stával již r. 1838 mohutný kamenný šestiboký sloup s křížem, z něhož zde zůstal jen nejvrchnější díl. Další dva kusy leží před čp. 20 a 32. Vesnice se ve 14. stol. stala součástí čečovického panství, které r. 1364 držel rod Velhartických a po nich i Rožmberkové. Volfu z Ronšperka patřily Všekary r. 1513. V r. 1544 koupil ves Jan ml. Popel z Lobkovic. Následně pak roku 1587 předal syn Jana mladšího panství svému nevlastnímu bratrovi Vilému Popelu z Lobkovic. Po potlačení stavovského povstání roku 1620 bylo panství Viléma Popela zkonfiskováno a o dva roky později prodáno významnému císařskému diplomatovi, hraběti Maxmiliánu Trauttmansdorffovi. V majetku tohoto rodu pak zůstávají Všekary až do roku 1850. Podle urbáře z r. 1587 zde bylo 9 osedlých, berní rula z r. 1654 uvádí 8 sedláků a chalupníka a při sčítání r. 1991 tu žilo ve 37 domech 94 obyvatel.