Pod Černíkov spadají Rudoltice, Vílov, Slavíkovice a Nevděk.

Pracujete jako neuvolněný starosta. Jaké je vaše civilní povolání?
Jsem ředitelem Technických služeb v Nýrsku. Tato práce je velmi podobná s vedením obce, takže je pro mě velký přínos, že mohu využívat všech nabytých zkušeností a poznatků.

Léta jste byl pravá ruka dnes již bývalého starosty Jaroslava Šlachty. Co se vám v posledních letech povedlo vybudovat a vylepšit?
Za poslední roky se povedlo zajistit lidem v Černíkově kvalitní pitnou vodu díky zmodernizování technologie úpravny vody. Kvalita vody zde nebyla dobrá. Jsme v lokalitě, kde je ve spodních vodách velký obsah manganu a železa. Díky moderní technologii dnes mají Černíkovští výbornou vodu.

Co lidé v ostatních částech?
V ostatních částech obce čerpají lidé vodu ze svých studní. Dostat tam vodu by bylo technicky velmi náročné, a hlavně nepředstavitelně drahé. To si bohužel se svým rozpočtem nemůžeme dovolit. Nejméně problémové by bylo napojit Rudoltice.

Co se vám ještě povedlo?
Ve Slavíkovicích jsme opravili hasičárnu, kde vznikla i společenská místnost. V Černíkově je zrekonstruované pohostinství.

Co plánujete?
Chtěli bychom maximálně využít nabízených dotačních titulů, na které máme s ohledem na svůj rozpočet možnost sáhnout. V letošním roce chceme vybudovat ve všech částech obce dětská hřiště a naplánované jsou tam i opravy místních komunikací. Chceme opravit v Černíkově hráz rybníka, která je už v havarijním stavu.

Zapojili jste se do akce 1000 stromků pro Plzeňský kraj. Budete dál omlazovat zeleň v obci?
Díky tomu, že jsme se do akce přihlásili, jsme dostali asi třicet stromků, které jsme vysadili. Hodláme v tom pokračovat a ve všech částech obce chceme zeleň oživit a obnovit.

Co vás trápí?
Velké starosti nám dělá provoz našeho koupaliště. Vloni jsme je pronajali soukromé firmě a ta ho zrovna neprovozovala podle našich představ. Jejich přístup nás moc nenadchl. Právě nyní probíhá jednání o celkovém zhodnocení stavu smlouvy. Provozovatelé zatím nedokázali pochopit, že je třeba, aby bylo otevřeno celý den i s tím, že tam zrovna nejsou davy lidí najednou. Koupaliště je vzdálené asi kilometr od obce, a když tam lidé dojdou a zjistí, že je zavřeno, odradí je to. Během měsíce chceme tento problém vyřešit. Věřím, že pronajímatelé situaci dobře vyhodnotí. V opačném případě bychom museli hledat nového nájemce a to není jednoduché.

Jaké spolky v obcích pracují?
Ve všech částech jsou to samozřejmě hasiči. V Rudolticích nyní sbor prochází útlumem, protože je to velmi malá víska. Vílovští hasiči se spojili se slavíkovickými, kteří vykazují velice dobrou činnost. Ve sportovní hasičině obec výborně reprezentují a příkladně se starají o kulturu a aktivity společenského života. Také černíkovské SDH se stará o kulturu. V této oblasti je třeba před nimi smeknout, protože pořádají během roku spoustu společenských akcí jak pro dospělé, tak pro děti a mládež. Jde přes ně i ochotnické divadlo Černoch, které získalo v regionu své jméno. Dobrými dušemi ochotnického spolku jsou Jiří Poór a Jan Pernikl. Dalším spolkem je nově vzniklý florbalový tým, členové tvoří průřez všech věkových kategorií od 6 do 60 let. Pracují také myslivci, i s nimi je velmi dobrá spolupráce. Jen mě mrzí, že upustili od pořádání oblíbených Hubertských bálů. Byl bych rád, kdyby to přehodnotili a vrátili se k tomu.

V každé části obce máte knihovnu. Jak to provozujete?
My s provozem knihoven velké starosti nemáme. Starají se o ně ženy, které s výjimkou Černíkova provozují obecní knihovnu u sebe doma.