Exkurze byla určená především kolegům zemědělcům, odborníkům či Střední odborné škole a Střednímu odbornému učilišti v Horšovském Týně, jelikož studenti této školy do Meclova pravidelně vyráží na praxi a pomoc.

„Naši studenti například pomáhají se sklizní kotvičníku,“ zmínila ředitelka školy Miluše Fousová s tím, že letos jim pravidelnou spolupráci narušila korona.

Středeční den otevřených dveří začal v Meclově. Návštěvníci se rozdělili kvůli koronaviru do skupinek v maximálním počtu dvaceti lidí a se svými průvodci navštívili sušírnu technického konopí a bioplynovou stanici. Další zastávkou byly zrekonstruované stáje v nedaleké vesnici Březí. Poslední zastávkou, a zároveň vrcholem prohlídky, byla nová moderní dojírna v Srbech, jejíž výstavba stála bezmála 40 milionů korun.

Dojírna vyniká hned několika specifiky. Tím největším je stimulovat při dojení sání telete.

„Dojící stroje jsou uvnitř uzpůsobené tak, že při každém stisku se tryskou přisaje i trochu vzduchu. Struku se uleví, může v něm proudit krev a simuluje to sání telete či stisk ruky,“ popsala Jana Jelínková z firmy, která dodávala do dojírny technologii.

„Pro krávu je právě sání telete tím nejpřirozenějším jevem. Snažíme se tedy o to, aby to pro krávu bylo přirozené a aby se mléko spouštělo ideálním způsobem,“ pokračovala Jelínková s tím, že kromě dojících strojů je unikátní i zvlněná hrana u stání pro samotné krávy. Obyčejně se stání dělá s rovnou hranou, dojiči se tak musí příliš natahovat a mohou ke krávě pouze zezadu. Zvlnění umožňuje více možností a pohodlnější přístup. Tomu napomáhá i hydraulická podlaha mezi dojícími stroji. Snížením či zvýšením podlahy se tak ideálně sladí výšky dojičů vůči stání při jednotlivých směnách.