Obec tedy nechala udělat nový odhad.

„Jedná se o dvě bytovky ve kterých je 20 bytů. Způsob prvního odhadu byl nešikovný, ačkoliv byl podle vyhlášky. V domech totiž byly opraveny pouze některé byty. První odhad jsme nechali udělat na celou budovu, a pak rozpočetli na jednotlivé byty, které měly rozdílné ceny. Nájemníkům se toto rozdělení nelíbilo,“ uvedl starosta Kouta na Šumavě Václav Duffek.

V druhém zpracovaném posudku mají byty jednotnou cenu za metr čtvereční plochy a zároveň došlo k jejímu částečnému snížení.

„Ke každému bytu je započítána ještě zbytková cena vybavení bytu a vybudování nového bytového jádra,“ pokračuje starosta.

Občané obdrží tuto nabídku spolu s návrhem kupní smlouvy a budou mít možnost se do půl roku po obdržení tohoto návrhu vyjádřit ke koupi bytu.

„Druhý odhad je mnohem spravedlivější. Je jasné, že byty, které jsou opravené musejí být dražší. Bydlí se nám tu dobře až na nevyhovující topení. Máme tady starý kotel na tuhá paliva, kterým se vytápí všech deset bytů. Služby se po týdnu střídají. Vzhledem k tomu, že tady bydlí hodně starých lidí, je to pro ně velice náročné,“ řekl nám jeden z nájemníků domu č. p. 260 Martin Mašek a dodal, že v zimě stráví každé ráno hodinu a půl čištěním kotle a roztápěním a každé tři hodiny chodí přikládat.

„Vzal jsem si týden dovolené, abychom měli v bytech teplo. Je pravda, že byty nejsou oproti městu tak drahé, ale mrzí mě, že je obec prodává v domech, které jsou čtyřicet let staré a v poměrně dezolátním stavu,“ pokračuje Mašek s tím, že lidem v horních patech do bytů zatéká, protože kromě kotelny je ve velmi špatném stavu i střecha.

„Pokud by některý z nájemníků neměl o koupi bytu zájem, musel by být podle zákona nabídnut jinému majiteli, ale k tomu doufám nedojde,“ dodal Duffek.