„Nepředstavitelným problémem je domažlické náměstí, které v žádném případě není uzpůsobeno pro snadný průjezd vozíčkářů. Na kostkách se prakticky nedá jet, jelikož, jak jsou zvlněné, s různými rozestupy a dírami mezi sebou, vozík si dělá, co chce. Špatně se ovládá," popisují svoji čerstvou zkušenost naše figurantky.

„Na mnoha dalších cestách je mnoho děr, kterým se těžko vyhnete, přejetím přes ně se stává vozík pro dotyčného spíše nebezpečným, hrozí vypadnutí nebo se člověk může nějakým způsobem udeřit," vypozorovala děvčata.

Jejich poznatky potvrzují i zkušenosti lidí, kteří jsou na invalidní vozík upoutáni trvale. „Naši klienti si na špatnou možnost pohybu po dlažbě v centru Domažlic stěžují opakovaně," potvrzuje Michaela Pivoňková, vedoucí domažlického Centra pro zdravotně postižené.

Děvčata mohla zhodnotit i chování, se kterým se setkala u kolemjdoucích: „Lidé jsou kolikrát neohleduplní, často nejsou schopni ani o kousek uhnout. Našli se ovšem i tací, kterým nebyl osud postižených lhostejný. Ve chvíli, kdy překáželi, zastavili se a slušně se omluvili. V případě starších lidí jsme se setkaly i s tím, že nás tito cizí lidé pozdravili a s naprostou samozřejmostí se nám vyhnuli, abychom mohly snadno projet."

Peníze nevybereme
Při testu se studentky zaměřily na praktické každodenní potřeby. „Pokud si chcete vybrat peníze z bankomatu, jste prakticky bez šance. Není možné dosáhnout na něj z vozíku. Když už by se vám to povedlo, nevidíte na obrazovku, tudíž si těžko peníze vyberete. Ne do každé banky je možné vjet i s vozíkem, aby vás případně obsloužili uvnitř."

"V GE Money Bank se při instalaci bankomatů vždy snažíme, aby byly přístupné i handicapovaným osobám. V Domažlicích naši klienti mohou využít dva bankomaty: jeden je před obchodem Kaufland a je zcela bezbariérový, druhý je na pobočce banky. Je pravda, že právě tento bankomat je hůře dostupný z důvodu rozdílu ve výšce chodníku a podlahy uvnitř domu. Handicapovaní proto mají možnost přivolat tlačítkem na zdi zaměstnance pobočky a ti jim rádi pomohou," popsala Lucie Policarová z této banky.

Česká spořitelna připravuje projekt na rekonstrukci pobočky v Domažlicích. "Ta by měla být dokončena v dubnu příštího roku a bude plně bezbariérová. V rámci rekonstrukce bychom rádi snížili i bankomat, pokud nám to ovšem prostory dovolí. Lidé s handicapem, kteří nemohou sami obsluhovat bankomat, mohou vybírat hotovost v našich pobočkách zdarma. K pokladně domažlické pobočky mají vozíčkáři možnost se dostat. Navíc je hala pobočky přehledná a proto si naši zaměstnanci vždy přicházejícího vozíčkáře všimnou a přispěchají mu na pomoc, pokud tedy v danou chvíli neobsluhují klienta, který do pobočky přišel před nimi," uvedla Pavla Kozáková z tiskového centra České spořitelny.

Hlady neumřeme
Mezi běžné věci patří i nakupování. „Skvělý přístup nabízí supermarket Albert, do kterého se dostanete bez větších obtíží, uličky mezi regály jsou dostatečně široké a i u pokladen jsme neměly problém. Ne na všechno zboží v regálech ale dosáhnete."

Nákup v Kauflandu by se zdál ideálním, pokud by ovšem byl jiným způsobem zajištěný přístup do tohoto obchodu. Vzhledem k právě probíhající rekonstrukci domažlického pivovaru v jeho těsném sousedství je uzavřena část chodníku. Na druhé straně chodník není vůbec, což je pro člověka na invalidním vozíku nepřekonatelný problém."

Uzavření chodníku by mělo skončit koncem června, kdy bude rekonstrukce první části pivovaru hotová. Problém je s vjezdem do některých menších prodejen na náměstí, kde stěsnaný prostor neumožňuje pohyb na invalidním vozíku.
K lékařům vjezd povolen
„Do lékáren i zdravotnických zařízení se dá dostat snadno. Jsou většinou s bezbariérovým přístupem. Pošta je také uzpůsobena tak, abyste se tam dostali bez obtíží. Na pracovišti městského úřadu v budově Komerční banky je také bezbariérový přístup, proto si tam zvládnete vyřídit vše i sami bez doprovodu."
Na toaletu ano, ale jen někde
„Pokud si budete potřebovat dojet na WC, veřejné toalety v Domažlicích nejsou vhodné pro vozíčkáře. Byly by pouze v případě, že by postižení měli s sebou někoho, kdo by je na záchod donesl. Místa, kam zvládnete dojet sami, jsou v některých restauracích. Možnost máte i v Kauflandu nebo v úřední budově v Komerční bance."

„Tělesně postižení mohou toalety použít i v našem centru," připomněla Michaela Pivoňková. Organizace sídlí v centru Domažlic, v budově, kde je finanční úřad, úřad práce i správa sociálního zabezpečení.

Bazén i MKS jsou přístupné, Muzeum Chodska ne

Studentky otestovaly i některé možnosti kam vyrazit za zábavou. „Dostanete se do sálu MKS Domažlice, také plavecký bazén má uzpůsobený přístup pro vozíčkáře. Kam se ovšem v žádném případě nedostanete je Chodský hrad, už samotný vchod je nevhodný z důvodu vysokých schodů, navíc se muzeum nachází až v prvním patře, zdolání schodů je nemyslitelné," konstatovaly dívky po testu.

Vozíčkáři, kteří mají rádi historii, budou mít dveře otevřené ve zrekonstruovaném Muzeu Jindřicha Jindřicha v Husově ulici. Otevírat se bude v příštím roce.
„Celý objekt bude bezbariérový, samozřejmostí bude i toaleta pro vozíčkáře," potvrzuje ředitel muzea Josef Nejdl.