GRAFY A POČTY HLASŮ PRO JEDNOTLIVÉ STRANY NAJDETE ZDE

20:04 - Lídr kandidátky ODS v kraji Jiří Pospíšil dorazil do Modrého domu až po sedmé hodině večer. "Velmi se omlouvám, zasekl jsem se na Šumavě. Nachodil jsem dneska asi 15 kilometrů a neodhadl jsem to časově," vysvětlil pozdní příchod Pospíšil. Poté komentoval výsledky voleb. Přestože občanští demokraté získali v kraji více než 10 procent, výsledek považuje za prohru. "Doufal jsem, že získáme patnáct procent," dodal staronový poslanec.

18:34 - Sever Plzeňska podpořil Babiše, Tachov volil komunisty

Předčasné volby rozdaly karty do Poslanecké sněmovny. ČSSD vyhrála, ale nakonec brala pouze 20,5% hlasů, radostí mohou naopak skákat příznivci hnutí ANO, které se vyšplhalo na 18,6%.

V Plzeňském kraji se volilo přibližně stejně jako ve zbytku republiky, účast občanů ale byla o něco nižší – na úrovni 57,9 procenta, což je o 2 procenta méně než byla účast v celém Česku. Nejvíc voličů přišlo v Klatovech, naopak nejmenší zájem vykázal Tachov.

Socialisté vyhráli ve všech okresech Plzeňského kraje – kromě Tachova, tam je předstihli komunisté.

Ti neměli naopak na růžích v Plzni městě, kde nedosáhli ani na 12 procent. ANO si drželo stabilní podporu ve všech okresech, nejlepšího výsledku dosáhlo na Plzni severu (20,14).

Slabou náplastí pro místní občanské demokraty jsou jejich výsledky v kraji. V Domažlicích, Klatovech, Plzni městě, Plzni jihu a Rokycanech překročili 10procentní hranici.

TOPkaři se v jednotlivých okresech pohybovali jako na houpačce. V Tachově nedosáhli ani na 7 procent, v Plzni městě naopak překonali 15 procentních bodů.

Lidovci překročili pětiprocentní hranici v kraji pouze v Domažlicích a Klatovech, Úsvit naopak přesvědčil minimálně 5 procent voličů ve všech okresech.

18:10 - Občanští demokraté sledují vyjádření bývalého pražského primátora za ODS Bohuslava Svobody, který mluví o nutném restartu této strany. Primátor Martin Baxa před několika desítkami minut prohlásil, že Jiří Pospíšil je člověk, který má potenciál na to, aby ODS z této špatné situace vyvedl.

18:09 - Čtyři hodiny po uzavření volebních místností v Česku, vládne v plzeňském volebním štábu TOP 09 dobrá nálada. Lídr kandidátky pro Plzeňský kraj Marek Ženíšek je s výsledkem voleb spokojen. Strana v kraji oslovila více než 11 procent voličů. Kuriózní je, že lídra díky kroužkování přeskočil Jaroslav Lobkowicz, který byl dvojkou na kandidátce. Křesla v Poslanecké sněmovně obsadí právě Ženíšek s Lobkowiczem.

17:50 - Na kampaň bylo tak málo času, že nebylo moc možností udělat něco jinak," prohlásila trojka kandidátky ODS Veronika Jilichová Nová. Dodala, že ji překvapilo, kolik lidí slyšelo na agresivní kampaň hnutí ANO 2011. Primátor Baxa připomněl, že jsou tři pozitivní věci na výsledcích předčasných voleb. „Kromě počtu preferenčních hlasů pro našeho lídra Jiřího Pospíšila je to i fakt, že se zemanovci nedostali do Sněmovny," řekl. Třetím plusem je pak výsledek Úsvitu v Plzeňském kraji – tedy to, že Vít Bárta nezískal mandát. Lídr kandidátky Jiří Pospíšil do Modrého domu zatím stále nedorazil.

17:46 - Primátor Martin Baxa považuje celorepublikový výsledek sedmi procent za porážku, zisk 10,6 procent v Plzeňském kraji ale považuje za nadprůměrný.

17:29 - "Je to jako na Bayernu," prohlásil místopředseda plzeňské ODS Roman Jurečko, který dorazil do Modrého domu.

17:23 - Na výsledek voleb netrpělivě čekají i ve volebním štábu TOP 09, který je v kavárně TOP Café v Solní ulici v Plzni. Po sečtení téměř 96 procent všech hlasů má TOP 09 téměř dvanáct procent. "Očekávali jsme dvouciferné číslo. Překvapilo nás však, kolik procent získalo hnutí ANO a komunisté," uvedl lídr kandidátky pro Plzeňský kraj Marek Ženíšek. Předběžný výsledek straně zatím slibuje dva mandáty z Plzeňského kraje.

17:15 -  Mezi novináře už přišel primátor Martin Baxa, na kandidátky ODS se stále ještě čeká. "Líp už bylo," komentoval výsledky voleb první muž Plzně. Jedinou dobrou zprávou pro občanské demokraty tak zůstává fakt, že křeslo nezíská Vít Bárta, který plzeňskou ODS dlouhodobě kritizuje.

17:04 - U občanských demokratů sice trojka kandidátky Vladislav Vilímec přeskočil dvojku Jiřího Papeže, ODS však s největší pravděpodobností získá pouze jediné křeslo. A první místo Jiřího Pospíšila je i díky počtu voličů, kteří jej zakroužkovali, neotřesitelné.

16:36 - V modrém domě probíhá diskuze nad počty křesel. Zatím to vypadá, že občanští demokraté získají pouze jediný mandát - do Sněmovny by se tak dostal pouze Jiří Pospíšil. "Kdyby Úsvit spadl pod pět procent, dal by nám to jedno křeslo," zaznělo v místnosti. Hnutí Úsvit přímé demokracie má zatím 5,62 % a procentuální zisk se od začátku sčítání příliš nemění.

16:30 - I když ČSSD vyhrává, v síle ČSSD v Plzni v Houškově ulici nikdo příliš nejásá. "Potřetí vyhrát a potřetí nebýt u vlády, to snad ne," kroutí hlavou jeden ze sociálních demokratů. Hejtman Milan Chovanec v Plzni není, výsledky očekává v v Lidovém domě v Praze.
"Očekávali jsme víc, ale realita je realita.Občané, voliči, toužili po změně. Už teď je skoro jisté, že pošlou do Sněmovny sedm politických stran a povolební vyjednávání budou složitá," řekl Deníku. Řekl, že doufá, že prezident pověří sestavení vlády sociální demokracii.
K hlasům pro ANO uvedl, že voliči dali stop pravicovým stranám a předpokládá, že pravicová ODS a TOP 09 se ráda stáhne do opozice.
"ANO představuje pro lidi naději a voliči toužili po změně. Je otázka, zda docenili kvalitu," dodal Šlajs.
V zasedací místnosti ČSSD je kromě Šlajse například náměstci primátora Martin Zrzavecký a Eva Herinková. Václav Votava nebo místostarosta trojky v Plzni Radislav Neubauer.

16:30 - Smíšená nálada sálá ze sídla volebního štábu Pirátské strany. Jedenáct členů a příznivců partaje sleduje sčítání hlasů na Mikulášském náměstí ve fotoateliéru Art e Facta. Po sečtení více než poloviny okrsků měli Piráti 2,5 procenta hlasů. V parlamentních volbách 2010 Piráti přitom získali 0,8 procent.
„Očekával jsem více hlasů. Na druhou stranu Pirátská strana v Plzeňském kraji má přes tři procenta, což je po Praze druhý nejlepší výsledek. To mě jako krajského lídra těší," okomentoval průběžné výsledky Adam Šoukal
Piráti u voličů bodují i ve srovnání s krajskými volbami. „Po sečtení téměř šedesáti procent máme o čtyři stovky hlasů více než v loňských krajských volbách," srovnával průběžné výsledky Šoukal.
Ten si nárůst podpory vysvětluje růstem členské základny a příznivců a větším zájmem médií. „S ohledem na finanční prostředky, které jsme utratili v kampani, jde o slušný výsledek," dodal Šoukal.

16:25 - Nad pěti procenty je i další nováček - hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, které v Plzeňském kraji vede Vít Bárta. Do Sněmovny by se ani nyní podle průběžných výsledků nedostali lidovci. Totální propad zaznamenali i zemanovci, kteří nemají ani jedno procento hlasů. Přesto Vít Bárta, který toto hnutí vede, zatím kvůli složitým přepočtům křeslo jisté nemá.

16:20 - V Plzeňském kraji je sečteno 90 procent hlasů. Stále vedou sociální demokraté s necelými 22 procenty. Na druhém místě je politický nováček - hnutí ANO 2011, které už přeskočilo i komunisty. Aktuálně má 18,45 %, tedy o 2,3 procenta více než KSČM. Situace se změnila také na čtvrtém místě, topkaři už přeskočili občanské demokraty, výsledky jsou ale stále velmi těsné. 10,9 ku 10,5 procentům.

16:00 - V tzv. modrém domě v sadech 5. května zatím není jediný kandidát občanských demokratů. Do sídla ODS by měli dorazit až později, výsledku tu sleduje pouze plzeňský primátor Martin Baxa s přítelkyní. A výsledky, kdy má po sečtení 70 procent ODS pouze něco málo přes 10 procent, nechce příliš komentovat. "Není to moc dobré," říká pouze.
V tuto chvíli už je ODS na pátém místě, přeskočily ji ČSSD, ANO 2011, KSČM i TOP 09.

15:45 - Nejvíc voličů posbírala podle předpokladů ČSSD, skutečným vítězem jsou ale nováčci na politické nebi Česka. Babišovo ANO 2011 je dokonce druhou nejsilnější stranou a předhánějí komunisty. Také překročení pětiprocentní hranice Okamurova Úsvitu je překvapením a je velmi pravděpodobné, že ani další sčítání lístků už Úsvitu minimálně jednoho poslance nesebere.
V Plzeňském kraji je zatím sečteno něco přes 65 procent hlasů. ČSSD vévodí s 22,3% , ANO má o 4 procenta méně. Následují komunisté s 16,4 procenty. O bramborovou medaili si to rozdávají TOPkaři s Pospíšolovo ODS – ti se drží kolem 10 procent. Pětiprocentní hranici pak přelézá ještě Úsvit. Na celostátní úrovni mají TOPkaři a Úsvit ještě o něco lepší výsledky, naopak ODS je v celkovém součtu jen na 7 procentech.Volby se v jedné místnosti v Plzni o půl hodiny zdržely

15:15 - V Plzni zbylo jen pět volebních štábů. Někde se bude pít šampaňské, jinde potečou hořké slzy zklamání. Volební štáby politických uskupení, které se snaží dostat do parlamentních lavic, si teď nervozně okusují nehty a doufají, že právě jejich partaji povyskočí graf počtu vhozených volebních lístků co nejvýše.
Parlamentní volby jsou pochopitelně celorepublikovou záležitostí, takže se straníci a ´jejich ´fan kluby´ scházejí především v hlavním městě.
V Plzni a okolí se nakonec sejde šest politických týmů. Sociální demokraté po 14. hodině začali obsazovat tradičně svůj ´Lidový dům´ na Jiráskově náměstí a ve stejné době se začínají srocovat na obvyklém místě – tedy v Modrém domě v Sadech 5. května zase občanští demokraté.
TOPkaři zavítají do ´své´ kavárny v Solní ulici a komunisté budou u sebe po druhé hodině odpoledne v Purkyňově ulici.
Oblíbenci mladých voličů Piráti mají dostaveníčko ve stejný čas v galerii na Mikulášském náměstí a Strana zelených se sejde pro změnu (nejspíš) na chalupě.
Další strany budou sledovat výsledky voleb v pražských štábech, v hlavním městě bude i místní lídr ČSSD Chovanec a KSČM Šidlo. Z ´hlavounů´ tak v městě piva zbydou jen Marek Ženíšek z TOP 09, Adam Šoukal z České pirátské strany a Jiří Pospíšil z ODS.

15:05 - V Plzeňském kraji je sečtena pětina hlasů, výsledky jsou proto zatím velmi předčasné. Zatím vede s 22,87 procenty sociální demokracie. 18 procent hlasů mají zatím komunisté a překvapením je hnutí ANO 2011, které je zatím na třetím místě se 17,2 procenty hlasů. O čtvrté místo bojují ODS a TOP 09, obě strany mají cca 9,7 procenta hlasů. Podle průběžných výsledků by se za Plzeňský kraj do Sněmovny dostal i Úsvit přímé demokracie s Vítem Bártou (5,92 %). Naopak pod pětiprocentní bránou do Sněmovny zatím balancuje KDU-ČSL s 4,68 procenty. Naopak hluboko pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny je zatím Strana zelených i Česká pirátská strana, které mají kolem tří procent. Zatím zcela propadávají zemanovci, kteří mají prozatím pouze 1,17 procenta.

14:45 - Karty jsou rozdány , teď už zbývá je jen sečíst. Občané v České republice podruhé v historii volili politiky do Poslanecké sněmovny v předčasných volbách. Do lavic usedne znovu 201 politiků, 11 židlí je připraveno pro zástupce Plzeňského kraje. Jednoznačným favoritem je sociální demokracie, naopak občanští demokraté mohou očekávat nejhorší výsledek v historii. Velmi slušný výsledek oscilující kolem 15 procent očekávají komunisté a topkaři se nejspíš stanou nejsilnější pravicovou stranou. Otazníkem je, jak se prosadí nové subjekty – ANO 2011 a Okamurův Úsvit. První součty v Plzeňském kraji jsou optimistické právě pro příznivce Babišova uskupení, zatím s necelými 25 procenty vévodí pomyslnému pelotonu.

14:30 - Zhruba o půl hodiny se dnes ráno opozdil začátek druhého volebního dne v jedné z volebních místností v Plzni. Důvodem byly technické problémy