Krajské volby vyhrálo stejně jako před čtyřmi lety ANO 2011. A i když získali 22,50 procent hlasů, o procento více než v roce 2016, bylo jejich prvenství těsné. Pro druhou ODS s podporou TOP 09 a nezávislých starostů hlasovalo 21,23 procenta. Velký propad zaznamenala ČSSD, která minule se 17,35 procenty získala na druhém místě devět mandátů, tentokrát má jen 5,85 procenta.

ANO získalo v krajském zastupitelstvu 12 křesel, ODS s TOP 09 o jedno méně, po sedmi Piráti a sdružení stran STAN, Zelení, PRO Plzeň a Idealisté, tři zastupitele budou mít ČSSD a SPD a dva komunisté. 

„Očekával jsem podobné výsledky, malinko mě překvapil zisk STANu, kde jsem předpokládal o něco horší číslo, u Pirátů zase o něco lepší. Jako vítězná strana máme legitimní nárok na pozici hejtmana,“ uvedl lídr kandidátky ANO 2011 Roman Zarzycký.

Spokojeni mohli být i v ODS, která šla do voleb ve spojení s TOP 09 a nezávislými starosty. „Myslím, že jsme uspěli právě díky tomu, že jsme se spojili s dalšími pravicovými stranami," zdůvodnila zisk více než 20 procent Ilona Mauritzová, jednička krajské kandidátky.

V pořadí čtvrtá Česká pirátská strana jednala už se střetím STANem. „Vytvořili jsme vyjednávací blok, chceme spojit síly i v zastupitelstvu. A pokud spolupráce vydrží, budu za Piráty a STAN kandidovat na hejtmana,“ uvedl vedoucí pirátské kandidátky Rudolf Špoták.

Velký propad proti volbám před čtyřmi roky zaznamenala v Plzeňském kraji ČSSD. Těsně před koncem sčítání je pod hranicí šesti procent. Před čtyřmi lety měla přes 17 procent. "Na nějaké závěry, čím si získat voliče zpět, je teď ještě brzy. Ale mrzí mě, že voliči v kraji neocenili práci, kterou ČSSD za dvanáct let v Plzeňském kraji odvedla," řekl zklamaný lídr kandidátky ČSSD Ivo Grüner.

Volební účast v kraji byla letos 38,80 procent, o tři procenta víc než minule.