Smrt českých vojáků, kteří zahynuli po útoku sebevražedného atentátníka u základny Bagrám v Afghánistánu, otřásla i profesionálním vojákem, který má za sebou pět misí v Bosně a Kosovu, dvaačtyřicetiletým Waldemarem Janečkem z Domažlic.

„Bude to znít možná divně a ani v nejmenším nechci zlehčovat tragédii, která se stala, ale každý voják, který na misi vyráží, ví, co všechno se může stát. Ze strany velení je na to upozorňován a je také vedený k tomu, že tam může položit život," říká Janeček s tím, že když se zprávu o smrti vojáků dozvěděl, okamžitě zjišťoval, zda je nezná.

„Studoval jsem jejich monogramy, ale zatím jsem nic nezjistil. Je velice pravděpodobné, že jsme se znali, protože právě na základně Bagrám byli i vojáci mojí věkové kategorie. Velice lituji rodiny zemřelých, protože příbuzní vojáků, kteří kdekoliv zahynou, nesou jejich skon velice těžce."

Mise s sebou nese nebezpečí a smrt
„ O kamarády jsme přišli jak v Bosně, tak v Kosovu. Sám jsem byl osobně u smrti jednoho vojáka. Ten ale zahynul svojí hloupostí. Venku našel granát, přinesl si ho do základny, kde ho laboroval. Granát vybuchl. Voják žil ještě, když se s ním vznesl záchranářský vrtulník. Za dalších třicet vteřin zemřel."

Tvrdý výcvik pomáhá přežít
Na svoji první misi odlétal Waldemar Janeček v roce 1998. Předcházel tomu tvrdý výcvik, ale jak se později ukázalo, právě tento těžký dril jak na fyzičku, tak i na psychiku nám pomohl přežít.
„Výcvik je rozdělený do různých etap. Například v pondělí ráno v 6 hodin vstanete z postele a dlouho se do ní nedostanete. Celý týden třeba strávíte v lese s omezeným množstvím jídla, pití i oblečení. Tak to chodí dokola třeba čtyři měsíce. Není to ale jen o fyzičce. Jde hlavně o stmelení kolektivu. Jsou jednotky, kde to tak není, ale já byl v průzkumné jednotce a tam je to zvlášť důležité. Věděl jsem, že se nemusím otáčet ani mluvit a ten vedle mě přesně ví, co má dělat."

Smrt nevinných lidí
„Nejhorší byl určitě kontakt s mrtvými. Když denně vidíte kolem sebe tu zkázu, postřílené celé rodiny včetně starých lidí, žen a dětí. Ten obraz a sladký zápach při odkrývání masových hrobů se opravdu nedá z hlavy jen tak vymazat. Pro mě to bylo obzvlášť citlivé, protože jsem v té době měl doma čtyřletou dceru a desetiletého syna, takže jsem se tím více vžil do hrůzy, co se kolem děla."

Mise v Afghánistánu

Před třemi lety se Waldemar Janeček přihlásil na misi do Afghánistánu. Dostal se do úzkého výběru, ale zatím nebyl povolán. Jak sám říká, kdyby dnes dostal nabídku, odletěl by.
„Když jsem se ocitl v Bosně, válka jako taková už zde nebyla, ale vládly zde spíše partyzánské boje, kdy jeden dav lidí vystupoval proti druhému. To, co se děje v Afghánistánu je extrém, Tady jde o novodobý boj, při němž se nedá věřit nikomu. Je to naprostý protiklad prostředí. Kamení, pískové hory. Afghánci jsou vybaveni novodobou technikou, což v Bosně nebylo. Lidé, co tam nebo v Iráku byli, tvrdí, že je to zcela nová zkušenost. Zcela jiné prostředí i způsob boje. To je však jedna z věcí, která mě láká, poznat nové zkušenosti, které budu moci zase předat dál lidem, jež mám v armádě na starosti.

Waldemar Janeček je dnes činným vojákem. Slouží v Klatovech a zastává funkci vedoucího praporčíka roty a zároveň zástupce vrchního praporčíka praporu.

„Zkrátka něco jako Karel Arazim v Četnických humoreskách," říká s úsměvem.
Vede kurzy sebeobrany a pořádá dětské letní vojensko - sportovní tábory.