Na covidových lůžkových stanicích se budou věnovat pacientům, kteří mají vážné komplikace.

„Vojáky potřebujeme na oddělení JIP a ARO, vypomohou například s fyzicky náročnými činnostmi, jako je manipulace s pacienty, hygiena, prevence proleženin a podobně,“ popsala Jana Boučková, hlavní sestra Domažlické nemocnice.

Armádu oslovila nemocnice v minulém týdnu kvůli zhoršující se situaci, kdy během několika dnů bylo hospitalizováno až 18 covidových pacientů.

„V pondělí ráno bylo v péči nemocnice 16 pacientů s covidem. Z toho čtyři v komplikovaném stavu na intenzivních lůžkách s přístrojovou podporou životních funkcí. Další dva pacienti potřebují plicní podporu (HFNO),“ uvedl Jiří Kokoška, mluvčí nemocnice.

Walda Gang v sále mrákovského kulturáku.
Plný sál v Mrákově zpíval s Walda Gangem

Podle ředitele nemocnice Petra Hubáčka potřebují covidoví pacienti mnohem individuálnější přístup než běžní neinfekční pacienti, péče o ně je personálně náročnější.

Část zdravotníků navíc pracuje na odběrovém místě a někteří zaměstnanci nemocnice jsou na nemocenské nebo doma s dětmi na ošetřovném. Z těchto důvodů požádala nemocnice armádu o posily.

Vojáci pomáhali v Domažlicích na lůžkových odděleních už loni v listopadu a pak od konce roku souvisle v různých počtech až do skončení jarní vlny pandemie.