,,Blíží se sezóna napouštění zahradních bazénů a se skokovým příchodem teplého počasí zaznamenáváme každý rok nadměrné odběry vody z vodovodní sítě. V letošním roce, s ohledem vyhlášený nouzový stav spojený se zákazem vycestování, očekáváme nepřiměřený odběr vody v ještě větší míře,“ konstatuje ředitelka vodohospodářské společnosti CHVaK Eva Gožďálová.

,,Bazén napouštíme většinou před půlkou května, udržujeme ho do konce letních prázdnin. Naštěstí máme docela vydatnou studnu, nemíváme problém s nedostatkem vody,“ popisuje Věra Kozábová , která na léto jezdí do domu svých rodičů v malé obci na Horšovskotýnsku.

Vzpomínková slavnost - Oslavy osvobození v Bělé nad Radbuzou.
Oslavy budou jen symbolicky

Mnozí však vlastní zdroj vody nemají. „Veřejná vodovodní síť není primárně určená pro napouštění bazénů. Kvůli vysoké rychlosti proudění vody v potrubí může dojít k uvolnění sedimentů, a tím k zakalení vody. I když tento zákal nemá vliv na kvalitu pitné vody, jsou tím ovlivněny její senzorické vlastnosti a zákazníci si pak mohou na tento jev stěžovat,“ varuje ředitelka CHVaKu.

,,Rovněž hrozí pokles tlaku v síti, který se může projevit i u jiných odběratelů nebo dokonce akutní nedostatek vody i v jiných lokalitách,“ pokračovala Gožďálová a dodala: ,,Pokud již někdo bude napouštět bazén přes vodovodní přípojku, je třeba domluva s dispečinkem CHVaK a.s. a vždy doporučujeme, aby tak činil pomalu a mimo špičku nejlépe v nočních hodinách.

Vodohospodářské firmy jsou schopny dodat vodu do bazénů cisternou. Cena za její přistavení se odvíjí od dodaného množství a počtu ujetých kilometrů.