Každý, kdo se v tu chvíli kolem břehu procházel, nezapomněl pozdravit: „Ahoj!“

Přestože počasí bylo krásně slunečné, teplem příliš nehýřilo. K tomu napomáhal i chladný vítr. To ovšem neměnilo nic na náladě všech přítomných. Během celé akce panovala veselá nálada a to jak při samotném splouvání, tak při večerním posezení v loděnici. U ohně si všichni opekli vuřty a poseděli za doprovodu kytary.

„Z vysoké účasti mám radost. I počasí se nám vydařilo, jen je škoda, že je letos tak málo vody,“ řekl Miloslav Pinker, člen výboru vodáckého oddílu, který Prvomájové splutí Radbuzy organizoval. Lodí z holýšovského oddílu se na řece objevilo osmnáct.

Nejen dospěláci si v úterý odpoledne vychutnávali malebnou přírodu kolem řeky Radbuzy. Splout ji přijela i jedenáctiletá Jana Matulková z Borovic u Horšovského Týna. „Do kroužku vodáků jsem nastoupila před půl rokem, takže jsem tady poprvé a řeku budu sjíždět úplně sama na kajaku,“ vysvětlovala s tím, že koupele v chladné vodě se rozhodně nebojí.

I diváků se shromáždila celá řada. Mezi nimi i manželé Božkovi, kteří do Staňkova dorazili ze Stoda. „Jsme na chalupě v Kanicích a řeku mají sjíždět naši známí, takže jsme se sem s dcerou přijeli podívat. Já bych ale dnes řeku sjíždět nemohla, je na mě trochu zima,“ přiznala s úsměvem Eva Božková.

Opakem však je Zdeňka Rohlová z Osvračína, která si Radbuzu vychutnala již podesáté. „Letošní účast je perfektní a hlavně že je sluníčko,“ usmívala se a dodala i veselou příhodu, kdy při zdárném splutí holýšovského jezu radostí odhodila svou čepici i s brýlemi!