Průtrž mračen, bouřka a krupobití potrápily kraj. Nejhorší situace byla na Domažlicku. V Holýšově a Kvíčovicích déšť způsobil bleskovou povodeň.

Ve Stodě na jižním Plzeňsku dokonce bojovala v rozvodněné řece Merklínce o život podnapilá žena. Svědci slyšeli volání o pomoc, a tak přivolali policisty. „Hlídka našla ženu, která se držela za větev v korytu řeky. Volala o pomoc a nebyla schopna se dostat na břeh. Jeden policista pro ni skočil do dvoumetrové hloubky. Doplaval s ní ke břehu, kde ji pak společně s kolegy vytáhli z vody a přivolali zdravotnickou záchrannou službu,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Jelínková. Žena přiznala , že předtím popíjela alkohol u kamarádky a po pádu do vody strávila v řece zhruba 30 minut. Ven se už dostala značně podchlazená, její tělesná teplota klesla na 33 stupňů.

Voda ve Stodě v zaplavila zhruba šedesátku hrobů na místním hřbitově a fotbalový stadion.

Ve Kvíčovicích na Domažlicku se rozlilo koryto řeky a voda se převalila přes hráz retenční nádrže. Lidé snažili chránit majetek pytli s pískem. Když hladina vody stoupala, dobrovolníci se okamžitě pustili do pytlování. Kvíčovickým dobrovolným hasičům přijeli na pomoc kolegové z Holýšova a Horšovského Týna i profesionálové ze Staňkova. „Díky všem nedošlo k tak velkým škodám jako v roce 2013,“ oddechl si starosta Kvíčovic Jan Bostl. Voda tak většinou zaplavila jen sklepy domů.

V Holýšově přívalový déšť zatopil šatny v suterénu základní školy i mateřské školy a dva kabinety. „Vedení školy bylo naštěstí tou dobou ještě v budově a přivolalo pomoc,“ sdělil holýšovský starosta Libor Schröpfer. „Vodu jsme odčerpali, celý víkend pojedou vysoušeče. Přestože jsme se brodili třicet centimetrů ve vodě, školní rok zahájíme klasicky v pondělí v osm hodin ráno. Mateřská škola funguje normálně i dnes,“ uzavřel Schröpfer.

Příští týden se podle hydrometeorologů déšť vrátí. Silný přívalový déšť by ale Plzeňský kraj již neměl zasáhnout.