Může pes vonět? Mají psi z Německa na výstavě německých ovčáků větší šanci? Tyto tak trochu neobvyklé otázky jsme si pokládali při vstupu do areálu staňkovských kynologů, kde se uskutečnila oblastní klubová výstava plemene psů, kterému se u nás říká jednoduše vlčák.

Již při vstupu nás upoutal ušlechtilý vzhled ´modelů´, kteří hodlali zalahodit oku diváků, ale hlavně pak vytříbenému vkusu německého posuzovatele Johanna Mayera. Coby milovníkům zvířat nám nedalo nepohladit si psy, byť někteří vzbuzovali respekt. A první otázka byla zodpovězena! Tito vyšamponovaní a načesaní přátelé člověka skutečně voněli.

„Přihlášeno je celkem pětatřicet psů a fen jak od nás, tak i ze sousedního Německa. Teď sledujeme, kdo přijel a kdo ještě ne. Oblastní výstava je dvoudenní, dnes psy čeká posuzování, které provede německý rozhodčí Johann Mayer,“ řekl Deníku ředitel výstavy, staňkovský kynolog Roman Dvořák s tím, že na neděli je připravena bonitace.

Na Masníku, kde se nachází areál kynologů, jsme potkali i zástupce radnice.

„Výstavu vítáme, neboť veškeré aktivity, které tady lidé dělají, jsou dobré i pro město. Tento prostor kynologům pronajímáme, právě nedávno jsme jednali o dalším prodloužení nájmu. V podstatě je zde spolupráce s kynology dlouhodobá a věřím, že bude pokračovat i do budoucna,“ vyjádřil se pro Deník místostarosta města Staňkov Jaroslav Šobr.

Zajímal nás pochopitelně jeho vztah ke psům. „Zvířata mám všeobecně rád, ale psovi u domu jsem se dlouho bránil. Před 13 lety jsem jednoho, labradora, zdědil po dceři. Dnes už je starý a má spoustu neduhů, ale je to člen rodiny a mám ho rád,“ přiznal Šobr.

Při probíhání v kruhu sledoval a hodnotil posuzovatel z Německa výraz psa, stavbu těla. Nezapomněl se ani podívat, jaké má zvíře zuby. Pak vše vysvětlil do mikrofonu, jeho slova překládal tlumočník.

„Pro pět nejlepších z každé kategorie máme připraveny poháry a ceny. Je jich tu 40 plus jeden pro nejlepšího jedince výstavy ve třídě pracovní,“ vysvětlil ředitel soutěže Dvořák.

„Je to dost těžké oblastní výstavu připravit, ale děláme to rádi. Letos je již po šesté a těší nás, že se nám daří přilákat vystavovatele,“ konstatoval výcvikář kynologů Václav Gill s tím, že jen poháry stály přes 11 tisíc korun.

Posléze se uskutečnilo slavnostní zahájení, při němž promluvil předseda kynologů František Čipera, který už se pejskům věnuje neuvěřitelných 64 let.

Pak už první dvojice psů začala běhat v kruhu, zaujímala stanovené postoje a ukazovala rozhodčímu chrup.

J. Mayer pak vyhlásil jako vítězku první kategorie fenu se jménem Tarra.

„Je osmiměsíční a velmi nadějná v dorostu fen. Těší mne to, ale čekal jsem, že zde bude mít více soupeřek,“ uvedla Deníku chovatelka Jana Plačková z Vodňan.

Mezi pejsky nám sice bylo dobře, ale Deník se nemohl z časových důvodů zúčastnit celé dvoudenní akce. Proto jsme o shrnutí výsledků požádali ředitele oblastní přehlídky.

„Myslím si, že náš hlavní pořadatel Václav Gill, který se výcviku německých ovčáků věnuje už od mládí, může být s průběhem výstavy spokojen. A to i přesto, že hlavní ceny získali němečtí vystavovatelé. Ve třídě pracovních psů zvítězil Hill (v. Hause Monika) a nejlepší fenou byla Sunny (v. d. Burg Hadstein), která se stala zároveň nejkrásnějším jedincem výstavy. Jejími majiteli a chovateli Josefu Meierovi určitě udělal radost velký pohár pro absolutního vítěze,“ konstatoval Dvořák.

Pro německé ovčáky byla staňkovská výstava rozjezdem pro další podobnou, která se uskuteční první červencový víkend v areálu spolku chovatelů u našich sousedů ve Schwandorfu.