Zcela nové moderní soupravy, pravidelný a snadno zapamatovatelný čas odjezdů a prodloužení spojů až do zastávky Domažlice-město – to vše chystají České dráhy v blízké budoucnosti pro cestující na trati z Plzně do Domažlic.

„Ve druhé polovině roku začnou dodávky motorových jednotek PESA a budou pokračovat i v průběhu roku 2013,“ uvádí tisková zpráva Českých drah. Za přispění finančních prostředků z Regionálního operačního programu bude na trati jezdit sedm jednotek z celkového počtu devíti kusů, které výrobce nazval LINK II.

Soupravy nabízejí klimatizovaný interiér pro 120 sedících cestujících. Jsou nízkopodlažní a bezbariérové. V jednotce je univerzální prostor pro přepravu velkých zavazadel, jako jsou kočárky nebo jízdní kola.

Samozřejmostí je vybavení pro vozíčkáře včetně bezbariérové toalety s uzavřeným systémem nebo audiovizuální informační systém.
Nové vlaky budou mít na obou koncích stanoviště pro strojvedoucí, což umožní, že odpadne přepřahání lokomotiv v cílových stanicích. Tím bude umožněno i prodloužení trasy spojů od Plzně až do zastávky Domažlice-město.

„Je to dobré nejen pro Domažlické, kteří to z Kavkazu, Palackého či centra budou mít blízko, ale i pro nás přespolní ze Stráže, Tlumačova, Nevolic, kteří jezdíme s auty k vlakům na hlavní nádraží a takhle to bude blíž,“ reagovala na zveřejněné plány paní Jarmila z nedaleké obce.

„V současné době je vypracované stavební povolení na prodloužení peronu směrem k hlavnímu nádraží. Také se musí upravit návěští, aby přejezd za zastávkou poznal, že vlak ho nebude přejíždět,“ popsal aktuální stav příprav domažlický starosta Miroslav Mach. V roce 2013 by s platností nového jízdního řádu mělo dojít k zavedení taktové dopravy, aby spoje ze zastávek na trase vyjížděly vždy ve stejnou minutu například po dvou hodinách a cestující si tak snadno zapamatovali, kdy z jejich obce vlaky odjíždějí.