Porota, která práce třinácti soutěžících hodnotila anonymně, určila za vítězku Kristýnu Žákovou z druhého ročníku gymnázia. V mluvnické části testu získala s dalšími dvěma děvčaty nejvíce – čtrnáct bodů z dvaceti možných. Excelovala ve slohové práci na téma Je to přesně rok, co… Získala devět bodů z deseti možných. Druhé místo patří Zuzaně Zwaschkové, třetí Tereze Paidarové.
„Nedostali jsme ani tatranku, a tak soustředění na kručení v břiše a hlad mě omezovaly v psaní,“ vyprávěla v nadsázce vítězka ještě před oznámením výsledků olympiády v kruhu svých kolegyň z gymnázia.
Když se později dozvěděly, že obsadily všechny ´medailové pozice´ a postoupily společně do krajského kola, vítězně si tleskly do dlaní a radostně se smály. Do Plzně se vydají 3. května. Nejúspěšnější olympioničky za úspěch v soutěži obdržely poukázky na nákup do knihkupectví.
„Sloh jsem měla radši než mluvnický test. Téma bylo otevřené, nebyl problém se do práce pustit a napsat během hodiny doporučený rozsah textu mezi dvaceti pěti až třiceti řádky,“ popsala své pocity Tereza Paidarová.
Úterní soutěže se zúčastnili studenti z pěti škol – kromě gymnazistů i žáci z obchodní akademie, zdravotnické školy, domažlického učiliště i Horšovskotýnské obchodní školy spojené s SOU.
„Ve slohové části jsme posuzovali originalitu, nápady, pravopisnou stránku i to, zda se studenti drží zadaného tématu,“ uvedla předsedkyně poroty Květa Žižková z domažlické obchodní akademie.
O den dříve než středoškoláci své znalosti v českém jazyce porovnávali žáci základních škol. Do okresního kola olympiády své svěřence nominovalo deset škol.
Jasným vítězem se stal Tomáš Hána z klenečské školy, který získal 28 bodů z 30 možných. Výkon stříbrné Anny Vacíkové z nižšího ročníku domažlického gymnázia byl ohodnocen 24 body, třetí Johana Korelusová ze ZŠ Holýšov dosáhla na 22 bodů. Téma pro slohovou práci znělo Nikdy nemám nouzi o …
Okresního kola se dále zúčastnili žáci ze škol ve Staňkově, Hostouni, Bělé, Kdyni, Mrákově i z obou domažlických základních škol.