Bez jednoho tři čtvrtě stovky trvale žijících obyvatel má víska Pelechy. Je posazena na kopci v krásné přírodě a o jejích obyvatelích je všeobecně známo, že drží pohromadě. Určitým negativem se může zdát odlehlost a také výše prostředků, s nimiž obec může disponovat.

„Musíme letos vyjít se 750 tisíci korunami, které jsme v závěru loňského roku schválili v rozpočtu. Ze všeho nejdůležitější je zajistit chod obce, až pak se můžeme ohlížet po investicích," předesílá starostka Hana Váchalová.

Pelechenští proto musí řešit různé nezbytnosti, na něž s ohledem na daňové a ostatní příjmy nemají, žádostí o dotace.

„Letos budeme žádat o dotace na opravu fasády objektu obecního úřadu a také na opravu silnice. Vše musí být hotové do 5. července, což je termín oslavy 80. výročí založení našeho hasičského sboru. Současně chceme vylepšit vzhled ´hasičárny´. Poslali jsme po předchozí domluvě do České Kubice, která má příjmy z kasín a pomáhá druhým – hlavně spolkům – žádost o příspěvek," vysvětluje.

Je tři čtvrtě milionu korun pro Pelechy málo, nebo částka dostačuje? „Co naděláme? Vždyť je to nyní rozhodně více, než kdysi v minulosti. Mívali jsme na roční chod obce ani ne polovinu této sumy," směje se Váchalová a dodává, že příjmy obohatila existence penzionu Chodská strážnice, z něhož plynou ubytovací poplatky, a neméně důležitý je fakt, že v obci má sídlo instalatérská fir­ma.

„V první řadě musíme při sestavování rozpočtu započítat režijní výdaje – peníze na údržbu silnic, na státní správu a ostatní pro chod obce nezbytné položky. Z toho, co zbyde, se teprve dá rozdělovat dál," říká s tím, že v současné době je v Pelechách aktuální dokončení kanalizace.

Pohled přes pelechenskou samotu dříve zvanou u Fínfrů na východní okraj obce, kde mají výběh koně.

„Během pěti let by se mělo zvládnout natáhnout kanalizaci až dozadu k novým parcelám pod lesem. Jeden dům už tam stojí a má povolené namísto kanalizace vsakování, další domek se tam má brzy stavět. Odpadní voda od nás teče do Zubřiny a s ní přes Pasečnici a Zelenovské rybníky dál. Samozřejmě se musí splnit kritéria stanovená pro tyto odpadní vody. Dvakrát ročně se nabírají vzorky, které musí vyhovovat, jinak by byl s vypouštěním vod z naší kanalizace konec," upozorňuje.

Navzdory problémům, které starostové větších míst neznají, si nenaříká. „Vystačíme s penězi, které máme. V zastupitelstvu všichni spolupracují a o úkoly se dělíme, jeden pomáhá druhému," zakončuje Váchalová.