Prostřednictvím internetových nabídek od nich tato zvířata zakoupila minimálně stovka zájemců.

Zmíněnou želvu získal do své správy Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Trestní příkaz k zabavení želvy vydaný Okresním soudem v Domažlicích nabyl právní moci na konci loňského roku.

„ÚZSVM želvu prozatím umístil do plzeňské ZOO a jelikož není ze zákona oprávněn obchodovat s chráněnými živočichy, bude želva pravděpodobně bezúplatně převedena do vlastnictví zoologické zahrady, která pro zvíře zajišťuje vyhovující podmínky," uvedl tiskový mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Domažličtí kriminalisté zahájili trestní stíhání tří osob ve věku 46 let, 44 let a 24 let z Domažlicka už vloni v září.

Trojici chovatelů policisté prokázali, že želvy vroubené (Testudo marginata) a želvy zelenavé (Testudo hermanni) prodávali od roku 2011 do března 2015.

„Šlo o nejméně stovku nakupujících. Ti se o koupi želvy dozvěděli převážně z internetových inzerátů, které na internetu uveřejňoval a průběžně aktualizoval jeden z obviněných," popsala policejní mluvčí Dagmar Brožová. „Želvy obvinění prodávali i přesto, že věděli, že jde o exempláře chráněného druhu přímo ohroženého vyhubením nebo vyhynutím a že je nemohou prodávat, když jim nebyla krajským úřadem k jejich žádosti udělena výjimka ze zákazu obchodních činností k obchodu s těmito želvami," dodala policistka.

Zákon stanovuje, že zmíněné dva druhy prodávaných želv jsou exempláře chráněného druhu přímo ohroženého vyhubením nebo vyhynutím. Obchodování s nimi zakazují i evropské předpisy.