Vyznamenání získal za dlouhodobou publikační činnost a propagaci regionu v oblasti literatury.

„Děkuji vám za to, co celý život pro Chodsko a Domažlice děláte. Tím, jak dáváte veřejně najevo svůj vztah k našemu kraji, děláte dobré jméno nám všem," uvedl starosta Miroslav Mach a dodal: „Medaili získávají vybrané osobnosti, kterým chceme toto vyznamenání dát za opravdu velmi významný přínos."
Viktor Viktora, jenž letos oslavil své sedmdesátiny, zahájil pedagogickou dráhu po ukončení studia na Univerzitě Karlově v roce 1967 na domažlické střední všeobecně-vzdělávací škole (dnešní gymnázium).

Po roce dostal nabídku, aby působil na plzeňské pedagogické fakultě. Ale i poté se do Domažlic často a rád vrací. Velmi populární jsou jeho veřejné přednášky, které ve spolupráci s Galerií bratří Špillarů pořádá městská knihovna.

„Jsou věnovány regionálním spisovatelům, regionu jako takovému a například i době národního obrození," shrnula ředitelka knihovny Lenka Schirová a dodala: „Posluchačů je vždycky dost, protože Domažlice prostě na Viktoru chodí!"

„Můj život je spjat s Domažlickem šestapadesát let. Můj sen kdysi byl začít učit právě v Domažlicích a to se mi splnilo," zavzpomínal na slavnosti profesor Viktora. Už v mládí se svými rodiči jezdil na letní byt na Českou Kubici.