Třebaže se Poběžovické pouťové slavnosti nemohou rovnat historicky daleko starším a větším ´Chodským´, o víkendu si návštěvníci města obklopujícího někdejší sídlo hraběcího rodu Coudenhove-Kalergi rozhodně přijdou na své.

Na výběr budou mít kulturní, sportovní i další akce a výstavy, jichž se nutně nemusejí účastnit jen jako diváci.

Páteční večer bude patřit správnému rozjezdu slavností. Kromě hudební produkce na dvou místech se bude konat také vernisáž. V místním kině si od 18 hodin vernisáží výstavy nazvané Jiří Pelikán (na snímku), připomenou osobnost učitele, sbormistra, spisovatele a dramatika, zakladatele poběžovického ochotnického souboru, režiséra Jiřího Pelikána (1923 – 1996). Od 20 hodin pak bude na stejném místě následovat vzpomínkový večer věnovaný 65. výročí založení divadelního souboru. Výstava bude přístupná i během víkendu.

Jiří Pelikán, jak si ho pamatují.

Domnívá se vedení města, že připravilo dostatečně atraktivní pouť?

„Určitě si u nás každý vybere. Na hlavní scéně se uskuteční v sobotu multižánrové odpoledne, kde zahrají kapely od dechovky počínaje přes swing až po revivaly českých beatových kapel a skupiny Smokie. Revivaly zahrají také v neděli. Po oba dny mohou lidé navštívit také výstavu chovatelů," odpovídá starosta.

Jak by přiblížil Panevropský půlmaraton 2014, při němž budou muset běžci zdolat trať z německého Stadlernu do Poběžovic?

„Myslím si, že tenhle půlmaraton, když už se nekoná běh Furth im Wald – Domažlice, patří mezi nejvýznamnější přeshraniční akce. Tím, že se koná v rámci poběžovické pouti, se mohou lidé, kteří na ni přijedou, podívat na doběh tohoto závodu. Letos budeme při něm mít také vzácného účastníka. Bude jím Ivana Sekyrová, která se účastnila jako česká reprezentantka londýnské olympiády v této disciplíně," prozradil starosta Říha a doplnil: „Běhá také do vrchu a trénuje ji pan Královec. V rámci půlmaratonu jsme mysleli i na děti, pro které jsou připraveny soutěže."

Kromě zmíněného bude o víkendu možné vyzkoušet si od 9.30 hodin na školním hřišti populární aquazorbing, tedy chůzi po vodní hladině ve speciální kouli. Zámecký park bude po oba dny hosti dětský zábavný vojenský tábor a zámek i MKIS nabídne výstavy obrazů a fotografií. V sobotu navíc předvedou dvě hodiny po poledni na louce za fi. Hesti (směr Otov) svá letadla místní letečtí modeláři.

Tradičně mohou milovníci sportu fandit na poběžovických sportovištích tenistům, volejbalistům i fotbalistům. Sobota bude patřit ještě závodu horských kol Silný kafe.

Program slavností v Poběžovicích.