Způsobil mj. problémy na železnici. „Osobní vlak narazil do vyvrácených stromů na trati mezi Poběžovicemi a Hostouní,“ potvrdila mluvčí českých drah Radka Pistoriusová. „Událost se naštěstí obešla bez zranění,“ doplnila mluvčí.

„Jednotka SDH Domažlice zasahovala u desítky událostí, zlikvidovali jsme několik desítek popadaných stromů a udrželi průjezdnou železniční trať mezi Radonicemi a Českou Kubicí, vyřezávali jsme dva mezinárodní rychlíky a osobní vlak,“ uvedl starosta SDH Domažlice Luboš Mleziva.

Stromy padly na zaparkovaná auta na dvou místech v Horšovském Týně a také v Krchlebech.

„Odstranili jsme padlý strom u prodejny MIX v ulici U garáží. Strom poškodil dodávku a novou lampu veřejného osvětlení,“ popsali horšovskotýnští dobrovolní hasiči na sociální síti. Další strom spadl u barokní sýpky v Masarykově ulici, ten poškodil dva zaparkované osobní automobily. K padlým stromům vyjeli i do Kocourova, další uklízeli na cestě ve směru na Valdorf, na hlavní silnici u Horšova, ve směru na Domažlice i v Ostromeči.

Hasiči odklízeli strom i ve Velkém Malahově.

Jednotka kolovečských hasičů po deváté hodině vyjela do Kanic. Zajistili a odstranili padající strom na pouťové atrakce, které byly na místě uskladněny. „K odstranění stromu byl použit naviják, následně jsme strom na místě rozřezali,“ popsali kolovečtí hasiči na svém webu. Při zpáteční cestě na základnu jednotka v Kanicích odstranila jeden padlý strom přes vozovku. Po poledni kolovečská jednotka pomáhala v Úboči. Odstranila část padlého stromu, který spolu s vedením při pádu poničil i část střechy. Hasiči zabezpečovali střechy na rodinném domě v Domažlicích a třeba i garáži v Chodské Lhotě.

„Ve Šteflích vyjížděli k vyvrácenému ořechu v jednom z místních dvorů. Dvakrát vypadl elektrický proud, vždy nejpozději do hodiny se podařilo jej nahodit. Kromě několika ovocných a okrasných stromů, které se místním podařilo vlastními silami odstranit, žádné vážné školy hlášeny nebyly,“ komentuje starosta Chodské Lhoty František Jílek.

Na Staňkovsku hasiči vyjížděli ke dvěma padlým stromům. „Od 9. do 17. hodiny nešla elektřina. Následné menší výpadky veřejného osvětlení zajišťovaly technické služby. Kromě rozlítaných květin a výzdob ze hřbitovů jsme nezaznamenali závažnější újmy na majetku ani na zdraví,“ konstatoval starosta Staňkova Alexandr Horák.
(job, stu)