Oprava střechy kapličky sv. Anny pod domažlickým Vavřincem pokračuje. Začala vloni na podzim nejprve odborným průzkumem stavu krovu a listopadovým sejmutím nejpoškozenější věžičky.

„Chtěli jsme nechat věžičku opravit, bohužel ale byla v tak špatném stavu, že jsme raději u truhláře nechali vyrobit novou. Samozřejmě přesně podle té původní,“ vysvětluje člen farní rady a koordinátor opravy Petr Jankovec. Nová ´kopie´ věžičky je hotová a čeká na klempíře. „Přemýšleli jsme, jaký materiál na střechu věžičky zvolit. Uvažovali jsme i o mědi, ale kvůli hrozbě krádeže jsme se nakonec rozhodli pro titanový plech, který bude řádově jen o šest tisíc dražší než pozinkovaný plech,“ říká Jakovec s tím, že dřevo na věžičku věnoval jeden z farníků, vlastníků lesa.

Příspěvek na opravu farnost získala také od krajského úřadu a místních sponzorů. Celkem si prý oprava vyžádá částku kolem 150 tisíc.

„Až bude i klempíř se svou prací hotov, zorganizujeme brigádu, při které se věžička na střechu kaple vrátí. Zároveň se ale musí provést i výměna některých trámů v krovu, který se pak o věžičku zase opře,“ nastiňuje koordinátor opravy další postup. Doufá přitom, že věžička se na kapli vrátí zhruba do měsíce.

Kaple Sv. Anny je pro Domažličany už léta častým cílem procházek, stejně jako nedaleký Vavřineček na Veselé hoře. A členové domažlické farnosti by se prý rádi brzy pustili i do opravy tamního kostela. Ten je vyhlášeným poutním místem. „Na opravu Vavřince ale zřejmě bude potřeba vyhlásit veřejnou sbírku. A nejlepší čas pro ni bude asi právě o pouti,“ dodává jeden z členů farní rady.