Již v pátek odpoledne se do babylonského autokempu začali sjíždět první čeští a němečtí účastníci již 37. ročníku Jízdy spolehlivosti historických vozidel, jejímž pořadatelem byl Veteran car club Domažlice.

Většina z nich přivezla své automobily a motocykly na přívěsech, ale někteří odvážlivci projevili dostatek důvěry ve výsledek své práce vykonané při renovaci krásných starých strojů a navzdory věku svých vozidel dorazili po vlastní ose.

Jedním z těch, kteří natolik důvěřovali svému vozu, byl Josef Voříšek z Veteran car clubu České Budějovice. Jeho tmavozelený automobil značky Standard byl vyroben v anglickém městě Coventry již v roce 1925. Je tedy 86 let starý a navíc se ani pod jeho kapotou neskrývá příliš velké stádo ´koní´, neboť motor má objem pouhých 1300 ccm.


„Z Budějovic jsme nejeli po hlavní, ale zadem přes ´Kašperky´, je to sem asi 185 až 190 kilometrů. Cesta proběhla bez problémů, ale i s přestávkou na oběd nám trvala asi devět hodin,“ vylíčil Voříšek po příjezdu do babylonského autokempu svůj celodenní výlet.


„Auto jsem přivezl přímo z Anglie jako šrot, ale naštěstí kompletní. Pracovali jsme na něm s tátou, je v něm asi 2 500 hodin práce. Všechno ale není hotovo, musím ještě zapracovat na motoru,“ přiblížil majitel pěkně zrenovovaného automobilu, co to obnáší, když někdo propadne kouzlu veteránů a není právě milionářem. aby si koupil již kompletně zrenovovaný vůz.


V sobotu kolem půl desáté se všichni účastníci vydali z Babylonu na domažlické náměstí, kde je při předstartovní rozpravě poprvé pozdravil také starosta sousedního Waldmünchenu Markus Ackermann. Domažlická vetránská jízda se totiž letos poprvé stala přeshraniční akcí, neboť část trasy první etapy vedla po silnicích bavorského příhraničí a přímo ve Waldmünchenu byla průjezdní kontrola a soutěžící tam také prokazovali svoji šikovnost při plnění jednoho z úkolů.


Trestné body získané za nesplnění úkolů pak rozhodly, kdo si domů odveze poháry z typické chodské keramiky určené pro nejúspěšnější účastníky.
Absolutními vítězi se tentokrát stali němečtí soutěžící. Nejúspěšnějším motocyklistou byl Andreas Rost z východoněmeckého Plavna s 81 roků starým strojem NSU. Mezi všemi řidiči automobilů nasbíral nejméně trestných bodů Dieter Schmidt z Reichenbachu s mohutným vozem Buick z roku 1926.
Vítězkou tradičního Dámského poháru se stala Růžena Sojková z Veteran car clubu České Budějovice, která trasu absolvovala za řídítky malého motocyklu Jawa Robot vyrobeného v roce 1938.


Dařilo se také soutěžícím z Domažlicka. Kdyňští hasiči se svou „laurinkou“ v nerenovovaném stavu vyhráli kategorii nejstarších automobilů do roku výroby 1925.


Další vítězný pohár si do Kdyně odvezl Petr Sauer, jenž se svou ČZ 125 z roku 1938 vybojoval prvenství mezi motocyklisty na strojích s motory do objemu 250 ccm vyrobených v letech 1931 až 1945.


V kategorii motocyklů vyrobených po roce 1945 skončil druhý Václav Kruml ze Sedlic s Jawou 350 z roku 1946, třetí příčka patřila Vladislavu Steidlovi ze Kdyně (Jawa – ČZ 125 z roku 1954) a čtvrtý byl krchlebský Milan Zahoř s Jawou ´pérák´. Členové VCC Domažlice nesoutěžili, protože se věnovali pořadatelským povinnostem.

Autor: Jan Pek