Slavné poutní místo, kde se Chodové scházeli už před staletími, totiž připomíná spíše skládku. Najít na Vavřinečku plastovou lahev, plechovku od piva, láhev od vína nebo igelitový sáček není problém. Odpadků se na ´chloubě´ Chodska válí dostatek.

„Pěstujeme tu trávu na krmení. Už několik let zpátky jsme ji ale museli po sklizni zlikvidovat,“ uvedl Václav Kůstka z mrákovského Zemědělského obchodního družstva. Trávou kontaminovanou odpadky totiž zemědělci nemohou krmit dobytek. „Problémy s odpadky přitom nejsou v nijak malém měřítku. Předloni jsme tu na jaře nasbírali plný valník plastových lahví, krabic od pizzy, papírů a dalšího odpadu,“ poznamenal Kůstka s tím, že k vzteku je nejen píce, která přijde na zmar, ale i čas a síly lidí, kteří se sběru odpadků musejí věnovat.

„Když si je někdo schopen autem na Vavřinec přivézt plechovku piva a krabici s pizzou, může si přece stejně tak dobře po jídle prázdnou plechovku a krabici odvézt! Správně by na louce neměla auta vůbec co dělat. Problémy ale kvůli tomu nikomu dělat nehodláme. Jen bychom ocenili, kdyby se tu lidé chovali slušně a brali ohled na práci ostatních. Vavřinec je krásné místo s vyhlídkou na Domažlice, pohled na něj je ale opravdu smutný,“ dodal Kůstka. Domažlická měšťanka Veselá, po které se kopci, na kterém nechala před staletími postavit první kapli svatého Vavřince, říká, by asi při pohledu na okolí svatostánku svému jménu nedostála.