Pán, který svého psa pustí venku bez vodítka, zaplatí pokutu padesát tisíc korun. Taková by mohla být za pár měsíců realita. Stačí, když parlament schválí novelu zákona, jehož podobu už podpořila vláda.

„Jsem pro. Strašně mě štvou psi, kteří volně běhají všude a klidně se vyprázdní na dětském hřišti nebo pískovišti. To bych snad zabíjela!“ prohlásila dvaadvacetiletá Mirka z Domažlic, maminka dvouletého syna.„Buď ať mají lidé psy na vodítku, nebo ať tedy dostanou pořádnou pokutu. Jinak se nic nezmění,“ dodala.

Proti tak vysoké pokutě by ale byla spousta jiných lidí. „Zdá se mi to moc. Myslím, že by bylo lepší, když by napoprvé dostal majitel psa za takový prohřešek pokutu třeba tisíc korun a vyšší částku třeba v případě, že se bude prohřešek opakovat,“ myslí si Stanislav Matějka.

Návrh připadá nesmyslný i ´mužům zákona´. „Jsem proti. To nejsou peníze, které by z těch lidí někdo vymohl a navíc, přestupek to není tak závažný. Když někdo řídí auto pod vlivem alkoholu, dostane zákaz řízení na půl roku a pokutu daleko nižší. Kdo tohle navrhl, nemohl to mít v hlavě v pořádku,“ uvedl horšovskotýnský městský strážník Karel Pecka a dodal: „Navíc se těžko prokáže, jestli majitel psa svévolně pustil nebo mu prostě utekl. Daleko lepší by bylo, kdyby existoval zákon, který by každému majiteli ukládal povinnost nechat svého psa načipovat!“

Majitele volně pobíhajících psů přitom mohou obce pokutovat už nyní, a to až do výše 20 tisíc korun. Málokde by ale k takovému postihu přistoupili. „Je to dost drastické. Nedovedu se představit, že by to někdo mohl, obzvlášť u nás na vesnici, zaplatit,“ sdělil starosta Újezdu Václav Kalčík. „Ano, psi nám dělají problémy, ale to, že pes uteče ze zahrady, se může prostě stát každému. Je jasné, že někde už domluva nepomáhá a musí se přistoupit k finančnímu postihu. Určitě bych nebyl pro, aby se za to pokutovalo 50 tisíci korunami. Viděl bych to spíše tak na částku pár stokorun a u opakovaných problémů i více, rozhodně ale ne v řádu desetitisíců korun,“ dodal Kalčík.