Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velkomalahovští dokončili obnovu poslední kaple

Jivjany - V Jivjanech vysvětili poslední ze čtyř opravených svatostánků, odhalili pamětní desku padlým vojákům a otevřeli naučnou stezku.

11.9.2014
SDÍLEJ:

Vysvěcení opraveného kostela v Jivjanech.Foto: OÚ Velký Malahov

Slavnostním otevřením a vysvěcením kaple v Jivjanech dokončili Velkomalahovští rozsáhlou obnovu sakrálních památek ve svém okolí.

„V minulých letech procházela kaple z iniciativy místních občanů jen drobnými opravami. Nyní došlo k výměně střešní krytiny, k pořízení nových vnitřních a venkovních omítek a maleb. Do kaple byla přivedena elektrická energie," zmínil ve svém úvodním slově starosta Velkého Malahova Václav Brichzin.

Sobotního vysvěcení opraveného svatostánku a celebrování mše svaté se ujal plzeňský biskup Mons. František Radkovský.

Kaple Povýšení svatého Kříže v Jivjanech byla v roce 1928 postavena na místě původní kaple z roku 1787 vysvěcené jako Růžencová kaple.

O sakrální památky zděděné po předcích se Velkomalahovští očividně starají a jivjanská kaple je poslední zbývající svatostánek, do jehož oprav se vedení obce pustilo.

Na podzim minulého roku biskup Radkovský slavnostně vysvětil hned tři opravené kaple. Jednalo se o kapli Navštívení Panny Marie ve Velkém Malahově, kapličku Panny Marie mezi Ostromečí a Pocinovicemi a kapli Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Ostromeči. Předloni navíc nechali Velkomalahovští rovněž obnovit čtrnáct sakrálních křížků v okolí.

Jivjanskou kapli v novém růžovo-žlutém kabátě zdobí i nová pamětní deska, která byla odhalena při příležitosti vysvěcení kaple a zároveň uplynutí 100 let od začátku 1. světové války.

Deska je věnována památce jivjanských vojáků, kteří padli v první světové válce. Obnovena byla z iniciativy místních občanů pod vedením Františka Fejta, který ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem sestavil seznam padlých včetně doprovodných informací. Deska na kapli už dříve byla, ale byla zničena přibližně před čtyřiceti lety.

„Počasí nám přálo, sešlo se šedesát až sedmdesát hostů, mezi nimiž byli místní, dříve bydlící, návštěvy ze SRN a pozvaní hosté, kteří si rádi popovídali," popsala Petra Štogerová z velkomalahovského úřadu. „Kaple je vysvěcena na Povýšení svatého Kříže datum vychází na 7. září proto jsme akci pojali jako pouť a hosté, kromě občerstvení, dostali ke kávě i pouťový koláč," poznamenala.

Kromě kaple byla rovněž slavnostně otevřena nová naučná stezka po Malahovsku. Ta má pět zastavení: Nejprve náves obce Jivjany a tamní keltský skanzen, poté stezka pokračuje do Velkého Malahova, další zastávka je na Čertovně u Čertovo sedla a v závěru je možné si prohlédnout náves v Ostromeči.

Jivjanská kaple byla opravena za 607 tisíc korun, stezka byla vybudována za 183 tisíc. Na realizaci obojího přispěla Velkomalahovským Evropská unie prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Autor: Stanislav Šebek

11.9.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Před druhou hodinou čekalo na vstup do volebního okrsku 10 v domažlické Městské knihovně Boženy Němcové asi 20 lidí.

Na Domažlicku se volí na 138 místech

Voliči v seniorském penzionu v domažlické Břetislavově ulici volili do přenosné urny.
2

Lidé mohli volit v seniorském penzionu do přenosné urny

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Exemplární trest pro plzeňského bombaře

Plzeň – „Dobrý den, já potřebuju oznámit, že v Plzni na krajským soudě vybouchne v jedenáct hodin bomba, na shledanou.“ To je věta, kterou před dvěma lety vyslovil Štěpán Paleček (39), a za kterou si odsedí čtyři roky za mřížemi.

Moldavan kradl v Kauflandu. Při útěku ho zadrželi strážníci

Domažlice – Domažličtí strážníci byli přivoláni do domažlického Kauflandu.

V Semošicích hořelo ve sklepě

Semošice – K požáru sklepa rodinného domu vyjely ve středu před půl sedmou večer tři jednotky hasičů. Poplach byl vyhlášen profesionálům ze Staňkova a jednotkám SDH Horšovský Týn a Semošice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení