Zahájení celé slávy bylo plánováno na 15:00. Po hromadném srazu na tlumačovské návsi slavnostní ceremoniál pokračoval mší svatou, kterou před opravenou kaplí svatého Vavřince v Tlumačově vykonal páter Przemyslaw Ciupak. Nedílnou součástí slavnosti bylo obdržení pamětní stuhy na prapor SDH Tlumačov od Spolku rodáků a přátel Chodska a Pošumaví – Psohlavců v Praze, kterou na zmíněný prapor připnul jeho předseda Václav Kupilík.

Pamětní stuha byla udělena za zásluhy o rozvoj vzájemné spolupráce v oblasti chodského folklóru a národopisu při příležitosti 130. výročí založení SDH Tlumačov. Ke stuze byl rovněž předán i pamětní certifikát, který od zástupců Spolku rodáků a přátel Chodska a Pošumaví – Psohlavců v Praze věnovali starostovi SDH Tlumačov Václavu Sladkému předseda sdružení Václav Kupilík a Rostislav Panoš. Celkem ale byly stuhy tři, první za rodáky připnul Václav Kupilík, další starosta obce Kabourek a poslední Miroslav Hlaváč, starosta hasičského sboru z Tlumačova u Zlína.

Celý hasičský průvod v čele s velitelem Pavlem Vondrašem se přesunul k Pomníku padlých, kde čestná stráž položila jako projev úcty věnec. Průvod provázela i dechová kapela Dupalka, která se při pietním aktu postarala o zahrání státní hymny. Pak se celý průvod odebral už do AMFI Tlumačov, kde se celé slavnosti oficiálně zahájily. Součástí toho bylo i přivítání hostů a předání vyznamenání. Mezi čestnými hosty, které v Tlumačově přivítal Václav Sladký, byli brigádní generál František Pavlas, starosta Tlumačova Miroslav Kabourek, Josef Černý – starosta Krajského sboru hasičů Plzeňského kraje, Jan Brei a Tomáš Kohel – náměstkové Okresního sdružení hasičů Domažlice, již zmíněný Václav Kupilík, zástupci Plzeňského kraje, sponzorů či němečtí kamarádi hasiči z bavorského Grossaignu a kamarádi hasiči z Tlumačova u Zlína.

Nakonec se na pořad dne dostal doprovodný program, ve kterém si každý našel to své. Ať už máme na mysli lidové písně domažlické dechové hudby Dupalky, legendární evergreeny Jiřího Schelingera v podání jeho bratra Milana Schelingera s kapelou či rockovou nálož v podání jindřichohradecké Tlusté Berty. Nechybělo samozřejmě ani výtečné občerstvení, nealko i alko a atrakce pro děti. A jak se pro správné hasiče sluší a patří, celé oslavy 130 let byly řádně pokropeny vydatným deštěm, který však sobotní slavnost nepokazil.

Zlatým hřebem vydařeného dne byl krásný ohňostroj, který jako překvapení SDH Tlumačovu věnovala Tlustá Berta.

Vlaďka Votrubová