PCB – polychlorované bifenyly - prošly v minulosti toxikologickým výzkumem. Odhalil, že zatímco akutní toxicita PCB je nízká, výrazně nebezpečnější je dlouhodobé vystavení nízkým dávkám. Hrozí karcinogenní rizika, PCB mají nepříznivý účinek na imunitní systém, poškozují játra a snižují plodnost. Jsou značně odolné vůči rozkladu a z organismu se špatně vylučují.

Rozhodli jsme se zjistit, zda se zmíněná vejce nedostala přes hranice k nám. „Jedná se o výskyt PCB ve farmách na západě Německa. U nás v kraji se nic podobného nevyskytuje. Pro jistotu jsem obvolal chovatele, kteří mají ekologické chovy i klece, ale ani podezření tam není,“ uvedl Deníku ředitel Bílý.

České chovy, a to nejen nosnic, jsou permanentně pod kontrolou. „Lidé nemusejí mít obavy. Chovy se monitorují a PCBéčka se u nás sledují nejen ve vejcích,“ prohlásil krajský ředitel veterinářů.

Na názor jsme se zeptali i chovatele drůbeže. „O výskytu PCB na biofarmách v Německu vím. S námi to nic společného nemá, my biovejce neprodukujeme. Pokud je mi známo, tato vejce nejdou do Čech, pouze se prodávala z tamních malých arem přímo zákazníkům. Doufám, že to nikdo nebude chtít spojovat s námi, neboť máme negativní zkušenost s dioxiny před rokem a čtvrt, kdy vznikla fáma a přišli jsme o spoustu zákazníků, a to včetně velkých řetězců,“ sdělil Petr Červený z firmy Česká drůbež, která produkuje vejce ve Velkém Malahově.