Dopis, ve kterém se ptají, proč má jejich obec tak vysoké poplatky, byl podepsán pouze – nespokojení občané.

Protože se neznámý pisatel opakovaně dožadoval zveřejnění tohoto vzkazu, rozhodli jsme se věc prověřit.

Namátkou jsme se zeptali několika místních občanů, zda jim vadí zvýšení poplatků a zda je frekvence vyvážení popelnic dostatečná.
„Jsem celkem spokojená. Že se zdražuje, je celkem normální. Je možné, že se některým lidem vyvážení dvakrát za měsíc v zimě a jednou měsíčně v létě, zdá málo, ale když se odpad třídí, tak jde vydržet,“ řekla pětaosmdesátiletá Marie Černá.

Podobný názor má i Michaela Šmejkalová. „Poplatky jsou celkem vysoké, ale frekvence odvozu nám stačí a to jsme čtyřčlenná rodina.“
Spokojená je i Zdeňka Štípková. „Nemohu si stěžovat. Odpad třídíme a stačí nám to. Starostka to hlídá a pokud jsou plné kontejnery na tříděný odpad zařídí to a jsou hned vyvezeny.“


Proč platí novoveští občané nejvyšší možnou taxu za odvoz odpadů a proč není odvoz popelnic častější?


„Takhle se u nás vyvážejí popelnice už patnáct let. Nová vyhláška byla schválena novým zastupitelstvem a na schůzi bylo dost občanů, kteří se k ní mohli vyjádřit. Byla i podle zákona zveřejněna a nikdo jí neodporoval. Ke zdražení jsme sáhli proto, že vloni platila obec sto čtyřicet tisíc korun za odvoz odpadů a z toho občané jednu čtvrtinu. Poplatky jsme navýšili tak, aby se občané podíleli jednou polovinou. Trvale žijící občané platí pět set korun ročně, ale děti a studenti 350 korun,“ vysvětluje starostka Věra Hynčíková s tím, že je třeba, aby se lidé naučili třídit odpad a nebát se komunikovat ze svými zastupiteli na rovinu.