Kontroverzní a mnohokrát diskutovaný záměr koupit hotel zastupitelé schválili těsným hlasováním devíti proti sedmi.

Hlavními důvody pro koupi hotelu byly zajištění sálu pro kulturní akce, který městu v současnosti chybí, dále zajištění dostatku ubytovacích míst ve městě a v neposlední řadě také obavy o stav a budoucnost hotelu Šumava – jde totiž o výraznou dominantu v centru historického náměstí, která v současnosti funguje jako ubytovna.

Opozice naopak argumentovala nehospodárností a energetickou náročností budovy, nevhodným sálem a názorem, že za peníze, které se v budoucnu do rekonstrukce hotelu investují, by se měl raději mělo postavit zcela nové společenské zařízení. Město by prý navíc nemělo podnikat a napravovat chyby nepovedených podnikatelských záměrů.

Nepřehlédněte: V Horšovském Týně vyrůstají nové byty

Na zasedání zastupitelstva bylo před samotným hlasováním zmíněno několik obav z koupi hotelu.

Bývalý starosta města Josef Holeček označil koupi hotelu za ekonomický hazard. „Bojím se, že to bude jedna velká černá finanční díra a že město si s tím ještě dost 'užije',“ podotkl.

Ředitelka Městského kulturního zařízení Horšovský Týn Leona Císlerová jako pořadatelka kulturních akcí v sále zase poznamenala, že Šumava má pro tyto účely nevyhovující prostory a že si provoz nedokáže představit bez velkých investic.

Čtěte také: FOTO: Bezdomovec z Bělé je stále nezvěstný

Farář Josef Prchal naopak podotkl, že pokud by ke koupi hotelu nedošlo, mohla by přímo na náměstí brzy stát nevzhledná ruina.

Město nyní hotel získá a bude muset vyřešit několik otázek – do jakých oprav a úprav se pustit a kolik peněz do nich investovat, jak zařízení efektivně provozovat nebo pronajímat či jak vůbec nalákat nějakého zájemce, který bude mít o hotel s restaurací zájem.