Halloween. O tom, že anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, již zakotvil v našich končinách, nemůže být pochyb. Jedním z míst, kde se velice pěkně ´usadil´ a má spoustu příznivců, je Horšovský Týn.

Tamní dobrovolní hasiči společně se svými mladšími kolegy – mladými hasiči – připravují každoročně Halloweenskou party, jež se koná v poněkud neobvyklém prostředí – garáži hasičské zbrojnice – a poté vyvrcholí strašidelnou stezkou v bývalé týnské škole.

Rok co rok na ni dochází více děvčat a chlapců s rodiči a prarodiči. Hasiči začínají litovat, že jejich garáže nejsou nafukovací.

Technika hasičů proto uvolnila v sobotu pro děti prostory v objektu zbrojnice Sboru dobrovolných hasičů Horšovský Týn.

V hallloweensky vyzdobeném interiéru čekaly na děvčata a chlapce, kteří měli za úkol přijít v maskách, zajímavé soutěže o ´něco na zub´, dále malování a také správný taneční rej. V něm bylo možné spatřit nejroztodivnější masky – od nejrůznějších čarodějnic přes kostlivce, strašidla a upíry až po zombie.

„Mám dojem, že rok od roku sem přichází stále více dětí. Pokud to bude takhle pokračovat i nadále, zřejmě se sem už nevejdeme a budeme muset uvažovat o sále v hotelu Šumava," poznamenal při pohledu na vlnící se desítky masek starosta sboru Petr Lahoda. Vzápětí však dodal, že neví, zda by se podařilo sehnat peníze na pronájem, jež není právě levný.

Zdroj: Youtube

Hasiči měli při pořádání party pomocníky.

„Velké díky patří Romanu Denkovi, který zajistil ozvučení a osvětlení, dále patří poděkování paní Vrbové, která opět vyrobila krásné kulisy z kartonů. Na akci nám přispěli i sponzoři, firma Loxxess z Boru u Tachova, Pekárna Kotačka ze Staňkova a město Horšovský Týn. Dokonce jedna z maminek upekla tyhle prsty. Mají místo nehtu mandli, jsou vylepšené kečupem a vypadají velice důvěryhodně," poukázala na jedlou součást strašidelné party Blanka Triščová, která akci moderovala. Za účast v každé soutěži byly děti odměněny sladkostmi – želé cukrovinkami, lízátky a sušenkami.

Ještě předtím, než se vydaly na společné focení před zámkem, zápolily na trávníku před zbrojnicí v přetahování la­nem.

Společný snímek před zámkem dal s ohledem na počet účastníků hodně práce, pak se všichni vydali za svitu lampionů do staré školy. Tam tradičně čekala strašidelná stezka.

„Když jsme tam byli loni, dcerka mi málem utrhla ruku, jak pevně se mě držela," prozradil nám odpoledne ve zbrojnici jeden z tatínků.

Další fotografie ZDE