„Československá obec legionářská a Klub vojenské historie Domažlice zde postavil prvorepublikový kemp tzv. Hraničářského praporu Sibiřských úderníků, který sloužil i v Domažlicích. Postaven je zde i kemp 2. pěší divize americké armády, která osvobodila Domažlice. K vidění je technika, makety zbraní, věci, které vojáci používali. Všechny tak srdečně zveme na návštěvu,“ řekl pořadatel a člen Československé obce legionářské a zakladatel Klubu vojenské historie Domažlice Amar Ibrahim, který má slavnosti ve městě na starost včetně konvojů.

V zahradě ale není jen kemp, součástí jsou i ukázky. „Začínali jsme ukázkou mobilizace, přichystané jsou ale také ukázky obsazení Domažlic, osvobození a podobně,“ poznamenal Ibrahim.

„V našem prvorepublikovém táboře lidé uvidí výstroj, výzbroj, máme zde i unikát minomet vzor 17. Uvidí dobový život našeho praporu, ale i odbojáře z odbojové skupiny NIVA-GAMA, četníka a podobně. Co se týká ukázek, tak dopoledne od 10 hodin jsou z dob první republiky a od 15 hodin se zaměřují na dobu osvobození,“ sdělil předseda Klubu vojenské historie Hraničářského praporu 6 Sibiřských úderníků Václav Dlesk.

Kemp bude otevřen až do soboty 4. května denně od 8 do 17 hodin.

Stavění máje v Domažlicích.
OBRAZEM: Děti májku v Domažlicích ozdobily a hasiči pak ručně postavili

Do Domažlic na oslavy zavítala také delegace z amerického města Two Rivers.

Hlavní program oslav je nachystán na 5. května, který odstartuje v 15 hodin vystoupení ZUŠ Jindřicha Jindřicha Domažlice na náměstí Míru, vystoupí dechový orchestr Liduška a folklorní soubory. O půl hodiny později, v 15.30 hodin přijede Convoy of Liberty na horní náměstí. V 16 hodin budou položeny kytice u pomníku osvobození americkou armádou v Chodské ulici a průvod od pomníku poté dojde na náměstí Míru, kde budou položeny kytice u pamětní desky Matta Konopa. V 16.30 hodin se uskuteční položení květin a věnců u pamětní desky na radnici.

Následuje od 18 hodin program v kině, kde bude k vidění divadelní představení jednoho herce Patrick Dewane: The Accidental Hero: Náhodný hrdina. Vše završí od 20 hodin koncert Big Bandu Konzervatoře Plzeň na náměstí, což bude spojené s promítáním dobových fotografií z osvobození na věž kostela.