Ale s tímto výrazným handicapem dokázala vychovat tři děti, a dokonce se tato rodačka z Domažlicka dokázala vypracovat do pozice předsedkyně Svazu invalidů. Angažovala se i v politice, po listopadovém převratu byla také poslankyní.

„Maminka zemřela na stáří. Poslední rozloučení se dle jejího přání bude konat pouze v rodinném kruhu,“ řekl Deníku Zdeněk Černý, jediné ze tří dětí Váchalové, které je ještě naživu. Dcera jí tragicky zahynula při nehodě, druhý syn zemřel před šesti lety.

Václav Bufka.
Do sportovního nebe odešel Václav Bufka, bývalý ředitel školy i zastupitel

O ruce přišla Váchalová jako maličká holčička. Ji i její starší sestřičku Libušku napadla maminka při záchvatu, jenž byl důsledkem neléčené laktační psychózy. „Přišla odněkud zvenku domů. Já byla v kočárku, bylo mi půl roku, čtyřletá Libuška pobíhala kolem. Starší bratr byl v měšťance. Maminka vzala kuchyňský nůž a uřízla mi obě ruce v zápěstí. Pořezala i sebe a také Libušku. Té uřízla jednu ruku do poloviny, druhou skoro celou. Pak šla k sousedům. Ti okamžitě poslali pro lékaře do Kdyně. Zachránilo nás, že nám muž z vesnice, který byl u Červeného kříže, obvázal zápěstí, takže jsme nevykrvácely. Lékaře přivezl jediný vůz taxi, který byl v roce 1932 ve Kdyni,“ popsala před několika lety Váchalová v otevřeném rozhovoru Deníku. „V nemocnici nás dali dohromady. Mně už ale ruce zachránit nemohli, to víte, byla jsem miminko. Libušce zachránili pravou ruku, ale nemohla ji sevřít pěst. Zachránili jí i levou, kterou neměla tak pořezanou, s tou pak vše dělala. Dokonce byla později vyhlášená perníkářka,“ dodala tehdy.

Anna Váchalová z Domažlicka, které matka jako miminku uřízla ruce, na archivních a současných fotografiích. na jednom snímku je její rodný dům ve Smržovicích.
Matka jí uřízla ruce. I bez nich vychovala tři děti

Také Anna se dokázala s nepříznivým osudem zdárně poprat. Od svých dvou let byla stejně jako její sestra v Jedličkově ústavu. Celý život obětovala práci pro handicapované, ve Svazu invalidů to dotáhla až na předsedkyni. Byla třikrát vdaná, porodila tři děti. Dokázala se o ně postarat, i když na tom jeden čas byla finančně tak zle, že neměla ani na jídlo. Měla devět vnoučat, šestnáct pravnoučat, a dokonce tři prapravnoučata. I bez rukou se naučila celou řadu běžných činností.