Slavnostního rozsvícení se vedle představitelů obou lokalit na česko-bavorském pomezí zúčastnil také kardinál Dominik Duka, plzeňský biskup František Radkovský nebo jeho kolega z bavorského Řezna Rudolf Voderholzer.

Mír a klid

Starosta Domažlic Miroslav Mach v projevu připomněl, že letošní vatikánský vánoční strom vyrůstal na místech, „kde byla rozdělena Evropa, státy i lidské osudy". Vyjádřil přání, aby do hlavního města katolické církve i celého světa přinesl mír a klid. „Je to symbol spojené Evropy," připojila se ve stejném duchu bavorská ministryně pro evropské záležitosti Beate Mercková.

„Skutečnost, že vánoční strom pochází z české strany, ale jeho přepravu zajišťuje strana německá, i to, že jej doprovázejí do Vatikánu společně čeští i němečtí poutníci, symbolizuje obrovský pokrok v česko-německých vztazích a spolupráci," konstatoval plzeňský biskup Radkovský. Také on připomněl, že vatikánský strom pochází z prostoru někdejší železné opony. „Važme si toho, že nic takového už neexistuje, že se můžeme svobodně pohybovat a stýkat se se svými přátel a příbuznými, i když mluví jiným jazykem a žijí v jiné zemi," dodal.

Na generální audienci u hlavy katolické církve, konané v průběhu dne, papež podle agentury DPA vyjádřil radost z tohoto „mezinárodního stromu", který je podle něj znamením přátelství mezi Bavorskem a Českem.

Velká hvězda

Podvečerního rozsvícení česko-bavorského vánočního stromu, jehož vrchol zdobí velká zářící hvězda, přihlíželo spoře zaplněné Svatopetrské náměstí, na němž podle původních informací mělo být asi 250 poutníků z Waldmünchenu a z Česka. Po skončení Vánoc budou podle DPA ze dřeva tohoto smrku vyrobeny hračky.

Tradici, že každý rok dodá vánoční strom k chrámu svatého Petra jiná země, dodržuje Vatikán od roku 1982. Waldmünchen­ští ho prvně věnovali už v roce 1984. Strom darovaný Českou republikou stál ve Vatikánu v roce 1999. Pocházel z Beskyd nedaleko obce Morávka na Frýdeckomístecku.