„Sucho už rostlinám začínalo škodit, ale zachránily je březnové srážky," řekl agronom ZOD Mrákov Václav Kůstka s tím, že největší sucho bylo v únoru, kdy ale byly rostliny v době vegetačního klidu.

Letošní zima byla skoupá i na mrazy. Největší mráz, -9 °C, byl 4. února.
„Mírná zima je dobrá pro porosty obilovin a řepky, protože holomrazy ozimé obiloviny snadno poškodí. Ozimé rostliny jsou na tuhle dobu ve velmi dobré kondici. Díky suchému počasí proběhly bez problému i jarní práce, jako je setí obilí a kukuřice," pokračuje Kůstka.

Ode dneška se zemědělci pustili do senosečí. „Sklízíme trávu na výrobu senáže. Vloni, kdy bylo rekordní sucho, jsme se senosečí začali o dva týdny déle. Pro zajímavost můžu říci, že vloni v lednu spadlo 9 milimetrů srážek, letos 45, v loni v únoru dokonce jen dva milimetry a letos tři,"dodal Kůstka.

Podle ředitele Domažlických městských lesů Jana Bendy je zatím v lesních studánkách vody dost.

„Průběh posledních týdnů, kdy pršelo, tomu výrazně pomohl. Vody je ale mnohem méně než v minulých letech, když tedy nebudu počítat loňské extrémní sucho. Když vezmu průměr za posledních dvacet let, vláhový deficit opravdu je. Nedostatek deště může ohrozit nově vysázené porosty, které ještě nejsou plně zakořeněné. Pokud nebudou mít dostatek vláhy, uschnou a příští rok je musíme nahradit. Každou kapku, která nyní spadne, vítáme. My jsme to zasadili a nyní musí příroda zalévat," říká Benda a dodává, že pomáhá i chladnější počasí, které nás v druhé polovině týdne čeká.

„Moudré pořekadlo říká: Studený máj, ve stodole ráj," dodal Benda.

Dešťové srážky ulevují i alergikům, spláchnou totiž všudepřítomný pyl. Nejhorší období na ně čeká právě v květnu.

V tomto měsíci totiž kulminují pyly dřevin a začínají pyly travin. Největší problém představuje v posledních dnech kvetoucí řepka. Květ dokončují také jarní stromy a v plné síle nastoupil další silný nepřítel alergiků – trávy.

„Alergie začíná jako nachlazení. Pokud tyto potíže do týdne neustoupí, je patrné, že jde o alergické příznaky. Nejhorší je nástup alergie. Začátek bývá většinou prudký a způsobuje velké potíže. S léčbou a důsledným dodržováním opatření je pak ale alergie snesitelná," vysvětlila domažlická alergoložka Věra Ghattasová.