Nápad vznikl u Jiřího Foista, který reagoval na přívaly sněhu, sestrojil ze starého železa pluh a do něj postupně zapřahoval své čtyři koně. Jeho nápad okolí nadchl a je možné, že ho tu budou lidé vídat častěji.

To potvrdil i starosta Štichova Jan Mandík. „Když bude sníh, zavedeme tento způsob určitě nastálo. Obec bude nápomocná vždycky, s panem Foistem spolupracujeme. Záleží však na něm, jak vše udělá, my nemáme potřebné technické vybavení.“

Jiří Foist má ale už nyní představu, jak pluh využívat a jak ho pro další odklízení sněhu vylepšit. „Mám vymyšlený pluh i se sypačem,“ podotkl. Sypač na kamínky by nainstaloval na moderní techniku – vyvážečku za koně s hydraulickou rukou, kterou Jiří Foist používá v republice jako jediný. Ačkoli stroj působí mohutně, pro koně těžký není. Jiří Foist chová plemeno slezský norik, které je v Čechách poměrně běžné. Pro představu jejich síly, jeden kůň by dovedl vytáhnout i tři Škody Fabie.

Jiřímu Foistovi se povedlo dosáhnout moderního využití tažných koní, ovšem není v republice jediný. „Manželé Svobodovi, kteří žijí v Orlických horách, jsou v tomto směru průkopníci, zabývají se tím již dvacet pět let. Mám k nim úctu. Pokusil jsem se o totéž a povedlo se to,“ pokračoval Foist. Dodal, že se k tradici snaží vracet i jinak. Vedle pluhu taženého koňmi na úklid sněhu se pouští i do orání pole a koňskou sílu využívá i při práci v lese.

„Některé věci, které byly běžné například v 50. letech minulého století, se učím znovu, ovšem s využitím moderních prvků,“ řekl. Tak jako všude, je i v zemědělském odvětví důležité najít kompromis mezi tradicí a modernou. Ne vše se totiž dá dělat ručně.