„Naše obec získala s druhým místem také finanční odměnu 25 tisíc korun,“ uvedla Andrea Bauerová z Obecního úřadu ve Štichově s tím, že starosta Ladislav Šindelář převzal ocenění na slavnostním vyhlašování třetího ročníku soutěže „My už třídit umíme“ tento měsíc v Plzni.

Štichovským se v soutěži, která má za cíl motivovat představitele obcí, měst a jejich prostřednictvím i obyvatele k intenzivnějšímu třídění odpadů, vede dobře od samého začátku.

„V prvním ročníku jsme byli třetí a získali jsme odměnu pět tisíc korun, vloni jsme dokonce zvítězili a tehdy za to byla odměna dvacet tisíc korun,“ prozradila Bauerová a dodala: „Dostat se v každém ročníku na stupně vítězů je pro naši malou vesničku velký úspěch. Poděkování patří pochopitelně všem našim občanům, kteří třídí odpad!“

Vedle Štichova se v soutěži dařilo i dalším obcím našeho okresu. Ve stejné kategorii skončily v první patnáctce ještě Babylon (8. místo) a Chocomyšl (12. místo).

V kategorii obcí nad jeden tisíc obyvatel si v našem regionu finanční odměnu, která náleží vždy prvním třem obcím v kategorii, vysloužili ještě obyvatelé Horšovského Týna, který skončil na třetím místě. Horšovský Týn má v třídění odpadu už tradičně dobré výsledky, v loňském roce svou kategorii v soutěži dokonce vyhrál.

V třídění jsou ale dobří také v Holýšově (4. místo) a v Domažlicích (8. místo).

„Zájem obcí o letošní ročník soutěže ´My už třídit umíme´ byl opět značný,“ uvedl vedoucí oddělení technické ochrany odboru životního prostředí Krajského úřadu v Plzni Václav Liška s tím, že Plzeňský kraj si ve srovnání s dalšími kraji vede v třídění odpadu po celou dobu trvání soutěže velmi dobře.

„V roce 2006 byl dokonce na prvním místě v celé České republice, v loňském roce pak obsadil místo třetí, ale v množství vytříděného plastu byli občané kraje nejlepší,“ poznamenal Liška a dodal: „Podle statitstických údajů agentury EUROSTAT se Česká republika již dostala na první místo v třídění plastového odpadu v celé Evropě. Je to i zásluha měst a obcí Plzeňského kraje a jejich občanů.“