V pátek dokonce zaznamenali na Staňkovsku teplotní rekord pro druhý srpnový den. Právě Staňkov patřil ten den k nejteplejším místům republiky.

Přes čtyři desítky let je spolupracovníkem Českého hydrometeorolo­gického ústavu letos 66letý Ing. František Pátý ze Staňkova. Se svými pozorováními začínal v roce 1967, tedy rok poté, co nastoupil po střední škole do pobočky Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Brno – zkušební stanice ve Staňkově, kde pracoval celý život, neuvěřitelných 43 let a 9 měsíců. Z místa vedoucího odešel před více než dvěma lety do důchodu, ale počasí zaznamenává nadále, stejně tak vypomáhá i ve svém bývalém zaměstnání.

„Pro Staňkov není páteční teplota 36,4 stupně Celsia maximem. Letos 28. července nám ukázal teploměr dokonce 37,6 °C , což je vůbec nejvyšší teplota zaznamenaná ve Staňkově od roku 1947, co se zde měří," říká Pátý.

Co říká počasí letošního roku a hlavně rázu léta?

„Každý rok jsme si zvykli říkat, že je nějakým způsobem výjimečný, ale bez diskuze – ten letošní nemá obdoby. Zažili jsme silné deště a chladna po tak dlouhou dobu na jaře, nyní je naopak již měsíc počasí bez větších srážek a vedro," odpovídá.

I kvůli tomu zaznamenali ve Staňkově v sobotu 3. srpna další rekord.

„Není to sice absolutní teplotní rekord, ale jedná se o rekord pro konkrétní den za posledních 66 let a má hodnotu 37,2 °C," uvedl Pátý s tím, že sobotní horko poznamenalo sklizeň hrachu ve zkušební stanici, museli ji zastavit. Hodlají v ní pokračovat v pondělí, kdy má být příznivěji.