V Lidovém domě ve Staňkově se ve středu sešli dárci krve ze Staňkovska a Holýšovska, aby převzali ocenění za dobré skutky, které konají.

Dárci převzali medaili prof. MUDr. Jana Janského z rukou zástupkyň Oblastního spolku Českého červeného kříže Domažlice, s gratulacemi a dary ale přispěchali i zástupci vedení Staňkova a Holýšova a zástupkyně zdravotní pojišťovny.

„Tím, že chodíte na odběry, zachraňujete životy, i když zprostředkovaně. Jezdím denně do Plzně a vidím, že tou cestou je těžké projet a že se tam často stávají dopravní nehody. Tam si člověk uvědomí, jak moc je ta krev zapotřebí, a vím, že je jí pořád nedostatek," řekl místostarosta Staňkova Jaroslav Šobr.

Rekordmanem letošního předávání byl 33letý Jan Uřídil z Holýšova. Ten začal s dárcovstvím v 19 letech.
„Naverbovali mě do toho kamarádi. Řekli mi, 'pojď do toho s námi, dostaneš potom párek zadarmo'," směje se Uřídil. Od té doby daruje víceméně pravidelně. „Občas mi do toho vstoupí práce, tak nemohu, ale jinak se snažím chodit pořád, je to pro mě už rutina. Zaměstnavatel mi v tom vychází vstříc a uvolňuje mě, což je fajn. Je to pro dobrou věc," říká s tím, že pokud nemocnice potřebuje krev, dá mu vědět, jinak chodí pravidelně jednou za 14 dní darovat krevní plazmu.

Ceremoniál úspěšně proběhl i přes drobné zmatky při záměně některých medailí. Škoda však byla, že velká část dárců si pro ocenění a poděkování do Lidového domu vůbec nepřišla. Během odpoledne vystoupili mladí hudebníci z místní základní umělecké školy a pro všechny byla na závěr připravena večeře.

Ocenění dárci:

10 odběrů – bronzová medaile: Beck Jiří (Staňkov), Brabec Pavel (Holýšov), Cenefelsová Eva (Dolní Kamenice), Duchoň Václav (Staňkov), Juráš Miroslav (Holýšov), Kastlová Michaela (Holýšov), Kinzlerová Bohumila (Holýšov), Neubauerová Denisa (Všekary), Pilný Petr (Holýšov), Svoboda Tomáš (Staňkov), Šálková Helena (Staňkov)

20 odběrů – stříbrná medaile: Bauer Rudolf (Staňkov), Černík Radek (Holýšov), Dokulil Martin (Staňkov), Juráš Patrik (Holýšov), Kaliský Milan (Holýšov), Míšková Blanka (Holýšov), Mleziva František (Ohučov), Stoklasa Karel (Holýšov), Valachovič Luboš (Holýšov), Veselá Petra (Holýšov)

40 odběrů – zlatá medaile: Elgr Miroslav (Puclice), Kunešová Jitka (Staňkov), Liška Miloslav (Holýšov), Mašek Milan (Hlohovčice), Moráfka David (Ohučov), Mulač Tomáš (Holýšov), Princlová Jana (Staňkov), Willingerová Martina (Holýšov), Wolfová Ludmila (Hlohová)

80 odběrů – Zlatý Kříž 3. třídy: Hofman Emil (Staňkov), Uřídil Jan (Holýšov), Weis Martin (Všekary), Zahoř Miroslav (Krchleby)

90 odběrů: Zahoř Miroslav (Krchleby)

110 odběrů: Uřídil Jan (Holýšov)