Rybolovné zařízení, kde by se děti mohly starat o ryby už od plůdku až po dobu, kdy budou schopné vypuštění do revíru, mají letos v plánu vybudovat kdyňští rybáři.

„Máme úbytek dětí v rybářském kroužku, proto se je snažíme podchytit tím, že bychom je zasvětili do tajů rybářství nejen chytáním ryb, ale i dlouhodobější péčí o ně,“ řekl předseda rybářské organizace ve Kdyni Josef Praštil.


Na rybářských pozemcích, které se nacházejí mezi bazénem a dětským hřištěm a dosud zde byly pouze pastviny, chtějí letos vybudovat dva rybníčky o rozloze osmnácti a deseti arů a současně i tůňku.


„Je to ideální místo už z toho důvodu, že se zde koná mnoho dětských akcí. Děti by měly rybníky v dohledu a už od prvopočátku by se o vysazené ryby mohly samy starat,“ vysvětluje Praštil s tím, že v rybolovné stanici by se nepěstoval kapr, kterého je všude dost, ale takové ryby, které v přírodě jen těžko přežívají.
„Chtěli bychom zde pěstovat například parmu, tlouště nebo mníka jednovousého, zkrátka ryby, které působí na přírodu, ale současně jsou různými negativními vlivy, například kormorány dosti ohrožené a ubývají,“ pokračuje Praštil.


Plánovaná tůňka by zas budoucím rybářům posloužila tak, aby všem bylo jasné, jaké rostliny rostou kolem rybníků.
„Už máme hotový projekt a slib od hejtmana Miloslava Chovance, že dostaneme dotaci. Tento týden jedu na krajský úřad do Plzně předat veškerou dokumentaci a budeme čekat, jak rada rozhodne. Podle projektu by vybudování rybolovného zařízení přišlo na milion čtyři sta tisíc korun. Získali jsme už ale nabídku, která je o dvě stě tisíc korun nižší a protože jsme schopni udělat si některou práci sami, například betonování, věříme, že výdaje stlačíme na milion,“ říká Praštil.


Aby mohli dostat kdyňští rybáři stavební povolení, musí vyčkat na změnu územního plánu.
„Zastupitelé jsou těmto plánům nakloněni a změnu územního plánu už schválili,“ řekl starosta Kdyně Jan Löffelman.
Aby si nejen dospělí rybáři, ale i děti dokázali udělat představu, jak taková rybolovná stanice vypadá, vyrazí zhruba v polovině dubna do Německa, kde už podobné zařízení funguje.


„Podhorský les má v Německu vybudovaný nádherný areál, kde pěstuje nedostatkové ryby. Účelem zájezdu bude, aby všichni viděli, jak to vypadá v praxi,“ dodal Praštil.


S výstavbou rybolovného zařízení pomůže kdyňským rybářům Střední rybářská škola ve Vodňanech.
„Oslovili jsme tuto školu, protože nemáme takové odborné znalosti. Navrhnou, jaké druhy ryb zde bude nejvhodnější pěstovat. Současně nám budou celou stavbu dozorovat,“ ukončil Praštil.