Nejstarší obyvatelkou Domova důchodců ve Kdyni je Františka Andrlová, která ve středu oslavila sté narozeniny. Je zároveň první z domova, kdo se stovky dožil.

„Paní Andrlová žije v domově necelé dva roky. Vzhledem ke svému věku se těší poměrně dobrému zdraví. Rodina ji pravidelně navštěvuje, ona se občas jede podívat domů,“ uvedla vedoucí sociální pracovnice Lucie Vísnerová.

Stařenka se v den svých narozenin neubránila slzám dojetí. Blahopřát jí kromě rodiny přišli všichni zaměstnanci domova a událost si nenechal ujít ani radní Plzeňského kraje Pavel Karpíšek.

Františka Andrlová se narodila ve Zdíkově na Prachaticku. Pochází ze čtyř dětí. Vychovala jednoho syna, dnes se těší ze dvou vnoučat a tří pravnoučat.

Maminka je dnes ze vší té slávy velice dojatá, šťastná, ale také trochu unavená. Jedna z jejích sester se dožila devadesáti let a zbývající dva sourozenci zemřeli po sedmdesátce. Mamince jsem dnes kromě zdraví popřál, aby se postarala o český rekord. Nebýt úrazu ramene, věřím, že by běhala dodnes,“ řekl Deníku syn Jan Anderle.

Pokoj oslavenkyně připomínal pokoj filmové hvězdy.

„Je to moc krásná oslava. Přišlo za mnou tolik lidí,“ říkala s pláčem oslavenkyně.

Paní Andrlová dostala květiny, dort s číslicí 100 a také spoustu sladkostí, které – jak nám řekla, má velmi ráda.

„Vzpomíná často na celoživotního koníčka, jímž pro ni byla zahrádka. Právě proto dostala tolik květin. Snažíme se, aby byla aktivována do normálního života a ona to stále přijímá a velice se snaží držet krok s dobou,“ podotkla sociální pracovnice.

Františka Andrlová je už čtyřiačtyřicet let v důchodu. Pracovala jako žehlířka ve Vimperku a posléze v obuvnické výrobě. Každý den po obědě poslouchá dechovku, v domově je velice spokojená a pochvaluje si i zdejší kuchyni.

„Naším cílem je, aby se u nás všichni cítili jako doma. Největší odměnou za to pro nás je, když jsou senioři spokojení,“ dodala Vísnerová.