Výstava je koncipována na 2. pěší divizi, speciálně na 9. regiment, který byl jedním ze tří (9., 23. a 38.). Devátý regiment byl přímo ve Kdyni, poté i v Klatovech a 38. v Domažlicích. „Druhá pěší divize je jedna z nejslavnějších jednotek americké armády, funguje od první světové války až po současnost. Nyní hlídá hranice, 38. rovnoběžku v Koreji, kdyby náhodou Severní Korea napadla Jižní Koreu,“ uvedl Miloš Ryneš z Klubu 3. armády v Klatovech, který výstavu ve Kdyni připravil.

Jde o unikátní, velmi bohatou, ucelenou sbírku předmětů, které jsou málokde jinde k vidění. První dvě vitríny jsou koncipovány na americké a německé zbraně. Zastoupeno je tam vše, co používala pěchota americké armády, od kulometu, samopalu, pušky až po bazuku. Protipólem jsou německé zbraně – kulomet, bazuka, karabina či první útoční puška na světě.

V hlavní místnosti návštěvníky přivítá pěšák 9. regimentu 2. pěší divize, selka z Chodska v dobovém kroji a tankový voják. „S 2. pěší divizí v rámci pomoci postupoval 741. tankový prapor, první zde byl 612. tankový batalion – stíhači tanků, proto zde jejich zástupce. Návštěvník uvidí dále uniformy 9. regimentu 2. pěší divize, což je poznat dle toho, že mají odznáčky na klopách s drakem. Pokud by se návštěvník divil, proč má americká armáda čínského draka ve znaku, tak proto, že 2. pěší divize vykonávala službu v Číně, zachraňovala tam a vysloužila si tento znak,“ vysvětlil Ryneš.

Na výstavě se nezapomíná ani na dámy, kterým je věnovaná rovněž část. Tam si příchozí prohlédnou veškeré potřeby, které tehdy ženy užívaly, včetně uniformy, podvazků, spodního prádla a mnohého dalšího až třeba po šitíčko. Při procházení expozicí nechybí výbava kaplana, ukázka kompletně vybaveného polního lazaretu, nádobí, léků, nástrojů, dokonce uvidíte i tehdejší prezervativy.

Nechybí ani velitelství, kde je vše, co tehdy bylo potřeba – mapy, psací stroje, gramofon a desky, jelikož američtí vojáci neustále vyhrávali, pokud nebyli pod palbou, dále různé potraviny, tiskoviny i zbraně.

„Na výstavě je také vitrína, která obsahuje unikátní potraviny z potravinové pomoci U. N. R. R. A., a raritní je druhá pomoc CARE U. S. A. Všechny potraviny, které zde jsou, jsou z 80 procent plné. Stejně tak i cigarety a podobně. Atmosféru zde dotváří fotografie z osvobození v roce 1945,“ dodal Ryneš.

Výstava S indiánem přišla svoboda ve Kdyni. | Video: Daniela Loudová

Nechybí ale ani ukázka toho, čím se tehdy vojáci bavili ve volném čase.

Tuto unikátní podívanou můžete navštívit do 11. června.