Bylo jasné, že příčinou nezvyklého klapání nemůže být nic jiného než konání dalšího ročníku vyhlášeného recesistického závodu Brnířovskej parez.

Kromě uší diváků byly zaměstnány i jejich oči. To zejména, když se u vodní plochy začala objevovat podivná stvoření. V obci na Kdyňsku byla k vidění například zvýšená frekvence obyvatel Havajských ostrovů, starosta se na veřejnosti objevil  v ne zcela tradičním oblečení –  zelená šusťáková souprava to nejlepší už měla zcela jistě za sebou. Evokovala dřívější nákupní výlety do NDR a radost z ulovení alespoň trochu ´atraktivního´ zboží.

Pravdou je, že se na břehu pohybovaly i osoby v elegantních večerních šatech. Vadou na kráse bylo, že nezdobily distinguované dámy, ale prosvítaly v nich zarostlé hrudi mladých mužů.

Po patnácté hodině výstřel z děla odstartoval netradiční triatlon. Účastníci všech věkových kategorií se neohroženě vrhli do rybníčka v rámci první disciplíny – přeplavání této vodní plochy, která v okamžiku startu vykazovala teplotu 19 C.

O život dětí jsem se přestal bát v okamžiku, kdy jsem si všiml, že jsou jištěny plovacími nárameníky.  Starost jsem měl ale o příslušníky generace nejstarší, kteří se neváhali závodu zúčastnit i přes zdravotní indispozice. A tak nestor Parezu, pan Josef Husník, si letošní 29. ročník nenechal ujít jako aktivní závodník s tím, že jako podporu musel využít francouzské hole. Humor mu po celý průběh závodu evidentně nechyběl. „Chrastí mi jazyk, chtělo by se něčeho napít," konstatoval v cíli, který  za doprovodu Františka Turka proťal jako poslední z letošních skoro tří desítek účastníků. Jejich věkové rozpětí se pohybovalo od dvou do 67 let.

Mokří triatlonisté po přeplavání rybníčku nasedli na svá kola, na kterých jej znovu objeli, a v závěrečné fázi závodu vodní plochu ještě oběhli.
Tři nejrychlejší závodníci si kromě diplomů odnesli i skutečné dřevěné pařezy. Všem účastníkům bude sobotní veselé zápolení připomínat upomínková dřevěná ´medaile´.

Slavnostní ceremoniál ukončil opět výstřel z děla. Zalehlé uši přítomní mohli léčit zlatavým mokem u výčepu. Náš národní nápoj mnohým srovnal hladinu tekutin v těle a povzbudil jejich dobrou náladu, která se akcí táhla po celou dobu jako hlavní znamení. Podtrhli ji i muzikanti z dechovky a později večer i kapela Unikum Rock.