Na letošní rok určitě nebudou v dobrém vzpomínat včelaři nejen z našeho regionu. Počasí totiž zapříčinilo, že jejich snažení přišlo vniveč.

„Letošní rok je pro včelaře moc špatný. Byla dlouhá zima a včeličky nemohly ven z úlu. Potom přišlo krátké snůškové období, ale to vystřídalo deštivé počasí. Nyní je to úplně katastrofální, počasí dává včelám zabrat," předesílá Karel Strnad, předseda Okresního výboru Českého svazu včelařů v Domažlicích.

Dlouhá zima způsobila, že včelaři museli včelstva déle přikrmovat.

„I když se přikrmovalo, včelstva nebyla v takové síle, aby mohla květy opylovat. Včely proto vyprodukovaly málo světlého řepkového medu. Pak přišly deště, které spláchly jak pyl, tak i nektar. Med, který by měl být nyní, takzvaný tmavý, je – jak my říkáme – cementový, takže nejde vytočit v medometu běžným způsobem," smutně konstatuje předseda včelařů.

Tato pohroma postihla většinu včelařů, i když podle jejich předsedy se ´cementový´ med kupodivu nevyskytl například v okolí Černé Řeky.

Včelaři si sice dokáží i s touto problematickou snůškou včel poradit, ale stojí je to více úsilí a v důsledku je jim to k ničemu.

„Mohou se rozhodnout pro dvě řešení. Nechat med na jaro, nebo namočit plástve do vody asi tak na tři dny. Tím se trochu uvolní a je možné pak med vytočit. Včely ho zpátky moc nechtějí, nezbývá než vylít ho někam do kanalizace," popisuje Strnad.

Přitom nadchází čas, kdy by se měla včelstva připravit na zimu. „Po vytočení medu by se mělo začít léčit kyselinou mravenčí, která působí proti varroáze a může se používat celoročně, protože se odpaří a do medu se nedostane. Pak se ještě používají léčiva, ale až po vytočení medu," říká včelař.

S ohledem na důsledky počasí vzrostla letos na zhruba dvojnásobek výkupní cena medu.

„Med se vykupuje za 70 korun, takzvaně ze dvora jde ke spotřebiteli za 100 až 130 korun. Každý včelař už má většinou své zájemce, ale medu je málo. řekl bych, že letos je pro včelaře nejhorší rok – řekněme nejméně za posledních deset let," říká předseda Strnad.

Navzdory nezáviděníhodným časům pro včelaře, uspořádají ti z našeho regionu plánovanou Včelařskou výstavu, která se uskuteční ve dnech 21. a 22. září v Kulturním domě Chodov.