Neobvyklý průběh letošní zimy pečlivě sledují včelaři.

„Je to abnormální zima. Já například nepamatuji, že bych dostal od včely žihadlo v lednu. Mně se to stalo hned prvního," dozvěděli jsme se od staňkovského agronoma Václava Vítka .

Jak současné počasí na včely působí?

„Teplý průběh zimy včelám neprospívá, protože dochází ke kladení matek a to není moc dobré ani z hlediska výskytu roztočů varroázy. Včely jsou živé, nejsou v obvyklém chomáči, a protože dochází ke spotřebovávání zimních zásob, může se stát, že zjara by mohly padnout hlady. Možná budou muset být přikrmovány, což je problém," říká předseda hostouňského spolku včelařů Petr Šmíd a dodává: „Nejsem letitý včelař, ale myslím si, že příroda si vždy poradila a poradí si i letos."

„Je to takové houpavé, zatím se nedá přesně říci, jaký dopad na včely bude letošní zima mít. Moc si zimní klid neužívají, lezou po podložkách a příliš nezimují. Občas se prolétnou, což za zimu jednou dvakrát potřebují, aby se vykálely a vyprázdnily plné váčky a mohly sedět v úle dál. Otázkou je, zda budou mít dostatek zásob," potvrzuje okresní předseda včelařů Karel Strnad. Podle jeho slov už není možné v tuto dobu přikrmovat včelstva cukrem.

„Jedině jim dávat tu a tam medotěsto – chtělo by to teplejší počasí, aby nezmrzlo. Jsem členem trhanovské organizace, dávali jsme na vyšetření vzorky měli, tak uvidíme za měsíc. Když se vybírala měl, nikdo nehlásil úhyny včelstev nebo problémy," říká předseda Strnad.

Včelaři měli toto pondělí schůzi okresního výboru včelařů a ani tam nikdo nenahlásil problémy. V těchto dnech je zaměstnávají také žádosti o dotace, které každoročně dává na včelaření Plzeňský kraj.

„Do konce ledna nám musí včelaři, kteří o podporu budou žádat, předat žádosti. Za okres je shromažďuje přítel Špaček a zatím nevíme, kolik peněz do našeho okresu přijde na nákup nových úlů. Letos kraj dá asi o 40 nebo o 50 tisíc korun méně, všude se šetří," vysvětluje Strnad.

„Každý rok dostáváme dotaci pro dva včelaře. Dokonce první rok jsme měli štěstí, protože se o této možnosti nevědělo, a měli jsme tudíž tři včelaře, kteří se žádostí uspěli," říká pokladník ZO ČSV Hostouň Miroslav Rauch.

Dotace od kraje bere jako dobrou podporu včelaření, právě na Hostouňsku přišli v minulosti téměř o všechna včelstva.

„Úhyn byl u nás devadesátipro­centní, ale do dvou let se podařilo dostat počet včelstev na předchozí stav, a to díky přátelům – včelařům, kteří namnožili včeličky. Já osobně jsem je měl z Moravy od přítele Sedláčka," říká Rauch.

„Vždycky se snažíme, aby dotaci dostal ten, kdo se včelařením začíná. Loni si za ni náš mladý včelař pořídil úly. V současné době ubývá počet včelařů i včel a opylovací schopnost je poměrně malá, možná i v celoevropském měřítku. Včelaření není levný koníček, pořizovací náklady nejsou nízké, což řadu lidí od včelaření odradí. Proto se snažíme dotaci od kraje využít pro mladé včelaře," vysvětlil využití podpory kraje předseda Šmíd.

„Každá organizace musí zvážit, kdo peníze od kraje dostane. Není dobré je ´drobit´, neboť včelař může dotaci dostat znovu až za 5 let," zakončuje okresní předseda včelařů Karel Strnad.