Téměř 75% škody na včelstvech, které napáchalo nebezpečné infekční onemocnění – varroáza, přiměly blížejovské včelaře zesílit osvětu.


„V loňském roce přišli členové naší organizace zhruba o tři čtvrtiny včelstev,“ uvedl Jaroslav Císař ze Základní organizace Českého svazu včelařů v Blížejově. „Rozhodli jsme se proto pozvat Dalibora Titěru z Výzkumného ústavu včelařského v Praze – Dole, aby nám poradil, jak proti takovým problémům bojovat.“

Přednášku věhlasného odborníka naplánovali včelaři jako součást členské schůze, která se v pátek odpoledne uskutečnila v sále restaurace v Přívozci.
Blížejovská organizace má dvacet členů, kterým teď dohromady zůstalo něco málo přes sto včelstev. „To jsou velké škody,“ prohlásil na začátku přednášky Titěra a jal se přibližně patnácti ´domácím´ včelařům a pozvaným hostům z okresního výboru ČSV i zástupcům obce vysvětlovat, co vlastně varroáza je, jakým způsobem včely ničí a jak se proti ní bránit.


„Myslím, že takový dopad měla nákaza jednak proto, že byli včelaři tak trochu ´uspáni´ tím, že se dlouho nic podobného nebjevilo, a také byla mírná a tedy příznivá zima pro její rozvoj. Včely nepřestaly plodovat a varroáza se vyvíjí právě na plodu,“ dodal Císař.


Společného setkání na schůzi pak včelaři využili ještě k ocenění šesti členů čestným uznáním a pěti členů odznakem vzorného včelaře.